Jeolojik Zaman Cetveli

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Jeolojik Zaman Cetveli

İngilizce

jeolojik-zaman-cetveli

Açıklama

Dünya'nın başlangıcından günümüze kadar olan zamanları çeşitli olaylara bağlı olarak bölen ve sınıflandıran çizelgedir.
Dünyanın başlangıcı ile (4,543 milyon yıl önce veya 4.5 milyar yıl önce) kambriyen döneminin başlangıcı (540 milyon yıl önce) arasındaki döneme Prekambriyen Eon denir. Son 540 milyon yıl üç bölüme ayrılmıştır: Paleozoik (540-245 milyon yıl önce); Mesozoik (245-65 milyon yıl önce); Senozoyik. Jeolojik periyotlar aşağıdaki gibidir: Vendian (kambriyenden hemen önce; 610-540 milyon yıl önce); Kambriyen (540-510 milyon yıl önce); Ordovisyen; Siluriyen; Devoniyen; Karbon Devri; Permiyen; Triyasik / Dinazorlar Devri / Kretesa Dönemi ( hepsi birlikte Mesozoik Çağ); Üçüncü Çağ (65-1.64 milyon yıl önce) ve Dördüncü Çağhttp://www.enchantedlearning.com/subjects/Geologictime.html
http://www.muslimheritage.com/uploads/ibnsina.pdf

Genotip göreceli riski

Eşey hücre öncülleri

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Katkı Sağlayanlar

Beril Dursunkaya

Beril Dursunkaya

Editör

2015 ODTÜ Biyoloji mezunudur. UMass'de MBA eğitimini devam ettirmektedir. Evrim Ağacı'nda sözlük yazımı ve geliştirilmesinde rol almaktadır. Ekoloji, çevre ve sürdürülebilirlik özel ilgi alanları arasındadır.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder