Hapşırma

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hapşırma, burun mukozasını rahatsız eden parçacıklar sebebiyle yarı-otonom olarak gelişen ve ciğerlerdeki havanın çok hızlı bir şekilde burun ve ağızdan dışarı çıkması durumudur. Hapşırığın hızı saatte 160 kilometreye kadar ulaşabilir. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, parlak ışığa ani olarak maruz kalmak, sıcaklığın ani değişimi, soğuk hava esintisi, kısmen dolu mide, viral enfeksiyonlar ve benzeri uyaranlara tepki olarak geliştiğini düşünen farklı ekoller bulunmaktadır.

Ancak her durumda, genellikle hapşırığın amacı nazal (burun ile ilgili) yolları açmaktır. Bunun haricinde alerjiler ve bazı hastalıklar da bu refleksi tetikleyebilir. Hapşırma, beynin beyin sapı kısmında kontrol edilir.

Ayrıca ilginç bir bilgi olarak, uyurken hapşıramayacağınızı söyleyebiliriz. Bunun sebebi REM atonisi adı verilen durumdur. Bu durumdayken, motor nöronlar uyaranlara tepki veremediği için hapşırma faaliyeti de gerçekleştirilemez. Ancak eğer uyaran şiddeti artacak olursa, birey öncelikle uyanacak, ondan sonra hapşıracaktır.

Kaynak: Wikipedia

Kilise Darwin'den Özür Dileyecek!

Mimik Ahtapotu

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim