Tüm Reklamları Kapat
Etkinlik Çalıştay

Yavaş Okuma Kursları: Çevre Dostu Düşüncenin İmkanları!

Açıklama

İnsanın doğal çevresiyle kurduğu ilişkinin, yine insanın kaderini bu ölçüde tayin edeceği belki de kimsenin aklına gelmemişti. Hem tüketen, hem de tükettikçe tükenen biziz; üstelik bu farkındalığa karşın kendimizi durdurabilecek gibi de görünmüyoruz.

İşler bu denli çığırından çıkmamış olsaydı (yani biyosferin tüm düzenini bozmamış, iklim felaketini çağırmamış, içilebilir su kaynaklarını heba etmemiş, canlı türlerini ölçüsüzce tüketmemiş olsaydık), bir kaç küresel karar vericinin kurnazca çözümlerine inanabilir, çevreyle dostluğumuzun bazı yasal düzenlemelerle düzeltilebileceğini umabilirdik.

Ne yazık ki bu olanaklı değil. Konuyu yeterince derinlikli bir felsefe titizliğiyle irdeleyen pek çok düşünür, sorunun çok daha derin bir yerde, insanın var olma tarzında, yüzyıllar içinde gelişen yatkınlıklarda, temel varsayım ve yaşam pratiklerinde serpildiğini ileri sürüyor. 

Sürdürülebilir olmadığı epeydir besbelli olan bu patolojik tarzın egemen olduğu  "antroposen çağı" kendini hız ('hırs' mı demeli?) ve çabukluk ('özensizlik' mi demeli?) ile ifade ediyor. Hızlı tükettikçe çarçabuk tükenen bir tür olarak bu meydan okumayla nasıl başa çıkabiliriz?

Yazdığı çok sayıda kitap ve makalede, bir kavram dedektifi gibi iz süren Dr. Özgür Taburoğlu, odaklandığı her kavramı yepyeni perspektiflerden görüp göstererek insanı kendi kendiyle yeniden konuşmaya çağırıyor. Dünyevilik, kutsallık, vicdan, kendilik, nazar, kent efsaneleri, boşluk, aşırılık ya da keyfilik... yazarın dikkatine yakalanmış kavramlardan yalnızca birazı.

Toplam dört oturumluk bu derslerde Özgür Taburoğlu bizi bir kez daha perspektif değiştirmeye çağırıyor: Yavaşlamaya...!

Her oturum için "bir" kavram:

1. Hız 2. Yavaşlık 3. İrade 4. İfade

Sahici bir düşünme deneyimi için... hiç acele etmeden.

İletişim Bilgileri
Ücret Bilgileri
4 oturum / toplam 10 saat / 200 TL
conatusacademy.com adresli platformda online-canlı eğitim.

4 oturum / toplam 10 saat / 200 TL

0
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum

Bu etkinlik Seher Balanuye tarafından düzenlenmektedir. Evrim Ağacı olarak yalnızca bilimle ilişkili olan ve okurlarımızın fayda görebileceğini umduğumuz etkinliklere izin vermeye özen göstermekteyiz. Ancak etkinlik bilgilerinin doğruluğundan, katılımcı memnuniyetinden ve etkinlikle ilgili herhangi bir diğer detaydan Evrim Ağacı sorumlu değildir.
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close