Tüm Reklamları Kapat
İlan İş

Türkiye'de Aşı Kararsızlığının İncelenmesi: Araştırma Asistanı İlanı

Açıklama

University College London (UCL), Evrimsel Antropoloji bölümü öğretim üyesi Dr. Gül Deniz Salalı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Psikoloji doktora öğrencisi Mete Sefa Uysal, Türkiye’deki aşı kararsızlığı üzerine bir araştırma yürütmektedir. Çalışma için Türkiye’de yüksek lisans veya doktora seviyesinde araştırma asistanları aranmaktadır. Çalışma UCL Global Challenges Research Fund (GCRF) desteklidir ve asistanlara aylık ücret verilecektir.

İşin amacı ve içeriği

2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü aşı kararsızlığını küresel sağlığa yönelik en büyük on tehditten biri olarak listeledi. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de aşı kararsızlığı hızla arttı. Örneğin, 2011 yılında aşılanmayı reddeden ailelerin sayısı 183 iken, 2017 yılında bu sayı 23,000’e ulaştı. Mayıs 2020'de dört bin Türkiyeli katılımcıyla yaptığımız anket araştırmasının sonuçlarına göre katılımcıların %31'ü olası bir COVID-19 aşısını yaptırmak konusunda kararsız, %3’ü ise aşı yaptırmaya tamamen karşı (Salali & Uysal, 2020). Projemizin amacı Türkiye’de aşı kararsızlığının sebeplerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda aşılanmaya kararsız insanlara ulaşıp onlarla aşı tutumlarıyla ilgili internet üzerinden görüşmeler yapılacaktır. Bu görüşmelerde katılımcıların 1) aşılanmayla ilgili genel görüşleri, tutumları ve endişeleri ile COVID-19 aşısına yönelik tutumları, 2) aşılarla ilgili bilgileri hangi kaynaklardan edindikleri, 3) aşılanmayla ilgili bilgiler veren kurum ve kişilere yönelik güvenleri ve 4) aşılanma kampanyalarındaki mesajlarla ilgili görüşleri incelenecektir. Bu görüşmeler nitel ve nicel sosyal bilimler yöntemleriyle incelenip bir araştırma raporu ortaya konulacak ve katılımcılarla birlikte daha etkili ve güvenilir aşılanma mesajları yaratılmaya çalışılacaktır.

Aranan özellikler:

-       Nitel sosyal bilim yöntemlerine ilişkin deneyim sahibi olmak

-       Nitel görüşme (qualitative interview) deneyimine sahip olmak

-       Tematik analiz ile ilgili bilgi ve deneyim sahibi olmak

-       MAXQDA veya NVIVO gibi nitel veri analizi yazılımlarını kullanma deneyim ve bilgisine sahip olmak

-       Uluslararası bir projede çalışmak ve ekip çalışmasının gerekliliklerini yerine getirmek için motivasyona sahip olmak

-       İnsan davranışı ve davranışsal evrim konularına meraklı olmak ve bu konularda bilimsel çalışmalar yapmak için yüksek motivasyona sahip olmak

Tercih edilen özellikler:

-       İleri düzeyde İngilizce bilmek (varsa TOEFL veya IELTS skoru) (Araştırma sonuçları İngilizce olarak raporlanacaktır ve bazı toplantılar İngilizce olabilir)

-       Çalışma sonuçlarının blog gibi iletişim araçlarıyla halka duyurulması konusunda motivasyon sahibi olmak

 Çalışma Süresi: 3 ay (2021 Ocak ayı sonundan itibaren. Gerekli görülmesi halinde Haziran 2021 sonuna kadar uzatılabilir)

Nasıl Başvuru yapabilirim: İlgilenen araştırmacılar 5 Ocak 2021, Türkiye saatiyle 23:59’a kadar [email protected] adresine neden bu çalışmada yer almak istediklerini, yukarıda belirtilen aranan ve tercih edilen özellikler ve becerilerin hangilerine sahip olduklarını yazan bir motivasyon mektubu (maksimum 500 kelime) ve özgeçmişlerini iletebilirler. İlk aşamayı geçen araştırmacılarla görüşmeler online gerçekleştirilecektir.

Ücret Bilgileri
Ücretsiz
1
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum

Bu ilan G. Deniz Salalı tarafından yayınlanmıştır. Evrim Ağacı olarak yalnızca bilimle ilişkili olan ve okurlarımızın fayda görebileceğini umduğumuz ilanlara izin vermeye özen göstermekteyiz. Ancak ilan bilgilerinin doğruluğundan, katılımcı memnuniyetinden ve ilanla ilgili herhangi bir diğer detaydan Evrim Ağacı sorumlu değildir.
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close