Tüm Reklamları Kapat
Etkinlik Canlı Bilim Yayını

Prof. Dr. İvet Bahar (Ulusal Bilimler Akademisi) - Hesaplamalı Biyoloji, İlaç Tasarımı ve Yapay Zeka

19 Temmuz 2020 19:00 tarihinden 19 Temmuz 2020 20:00 tarihine kadar.
Bu etkinliğin tarihi geçmiştir
Dolayısıyla başvuru alımı sonlanmış olabilir.
Açıklama

Prof. Dr. İvet Bahar, Pittsburgh Üniversitesi ayrıcalıklı profesörü ve John J. Vries başkanıdır. Aynı zamanda Pittsburgh Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi ortaklığında sürdürülen hesaplamalı biyoloji doktora programının eş kurucusudur. 

2020 yılında, Dünya'nın en prestiji bilim akademisi olarak görülen ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçilerek, Türkiye'den bu akademiye seçilen ilk kadın olma unvanına erişmiştir. Günümüzde 190'ı Nobel ödüllü 2400 asil üyesi ve 500 yabancı üyesi bulunan akademinin, Amerikan vatandaşı ve Türk olan tek diğer üyesi, akademiye 2015 yılında seçilen Prof. Dr. Aziz Sancar'dır. Akademinin, ABD vatandaşı olmayanlar arasından seçtiği 2 diğer Türk üye ise jeofizikçi Prof. Dr. Celal Şengör ile antropolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan'dır. Yani Prof. Dr. İvet Bahar, çok az sayıda bilim insanının başarabildiği bir başarıya imza atmıştır.

Prof. Dr. İvet Bahar, polimerlere yönelik istatistiki mekanik yöntemlerini biyomoleküler yapılara ve dinamiklere uygulayarak önemli bilimsel gelişmelere imza atmıştır. Örneğin polimer fiziğinin merkezi modellerinden birisi olan ve ideal bir polimer zincirinin dinamiklerini tanımlayan Rouse modelini genişleterek, protein dinamiklerini incelemiş ve onları bir elastik ağ modeli olarak araştırmıştır. Bu model, bugüne kadar çok defa bilimin zorlu testlerinden geçmeyi başarmış ve işlevselliğini ispatlamıştır. Bu teorisi ve modeli sayesinde, proteinlerin sadece yapısal stabilitesini değil, aynı zamanda esnek aksiyon mekanizmalarına yönelik yapısal dinamiklerin evrimsel geçmişine yönelik keşifler de mümkün olabilmiştir. Teorisi ve modeli, kromozomlardaki ortak ifade (koekspresyon) ve düzenleme olaylarına yönelik yeni keşiflerin önünü açmıştır.

Keyifli seyirler.

Ücret Bilgileri
Ücretsiz

Pazar, 19 Temmuz 2020 19:00

Pazar, 19 Temmuz 2020 20:00

Ücretsiz

4
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Bu etkinlik Çağrı Mert Bakırcı tarafından düzenlenmektedir. Evrim Ağacı olarak yalnızca bilimle ilişkili olan ve okurlarımızın fayda görebileceğini umduğumuz etkinliklere izin vermeye özen göstermekteyiz. Ancak etkinlik bilgilerinin doğruluğundan, katılımcı memnuniyetinden ve etkinlikle ilgili herhangi bir diğer detaydan Evrim Ağacı sorumlu değildir.
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close