Tüm Reklamları Kapat
Etkinlik Bilim Buluşması
Antalya

Mavide Bilim Projesi, Çocuklar ve Gençlerle Buluşuyor!

Bu etkinlik Science in Blue tarafından düzenlenmektedir.
19 Mayıs 2024 18:30 tarihinden 19 Mayıs 2024 20:30 tarihine kadar.
Bu etkinliğin tarihi geçmiştir
Dolayısıyla başvuru alımı sonlanmış olabilir.
Açıklama

SCIENCEINBLUE - MAVİDE BİLİM PROJESİ, 19 Mayıs’ta Antalya Kemer’de düzenlenecek tanıtım toplantısı ile hayata geçiriliyor. İlkokuldan liseye kadar çocuklar ve gençleri sualtı araştırmacılarıyla buluşturmayı amaçlayan Mavide Bilim Projesi, Türkiye’nin 7 bölgesinde toplam 140 okulda yürütülecek. Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje, özellikle çocukların sualtı bilimsel araştırmaları hakkında bilgilendirilmelerini ve meslek olarak bu alana yönelmelerini hedefliyor. ScienceinBlue-Mavide Bilim Projesi’nin tanıtım toplantısı 23. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri kapsamında 19 Mayıs 2024 Antalya Kemer'de gerçekleştirilecek.
 

İlköğretim öğrencileri resim sergisinin açılışı ile saat 18:30'da başlayacak toplantı ve etkinliklerde projenin ayrıntıları halka açıklanacak. Sualtı fotoğraf yarışması ödüllerinin de dağıtılacağı tanıtım toplantısında projenin her aşaması sualtı meraklılarının beğenisine sunulacak. 

Araştırmacılar 7 bölgede 140 okulda
Mavide Bilim Projesi, 2 yıl boyunca Türkiye’nin 7 bölgesinde toplam 140 okulda
yürütülecek. Dünyaca ünlü sualtı araştırmacıları okullara giderek çocuklarla buluşacak, merak edilen her konuyu açıklayacak. Bilim insanı ve sualtı araştırmacıları deneyimlerini, kariyerlerini, araştırma sonuçlarını, sualtında kullanılan robotları, teknolojideki son gelişmeleri çocuklarla paylaşacak. Sualtı araştırmalarına meraklı çocuklara “Araştırmalarımız bitmedi, denizler hâlâ keşfedilmeyi bekliyor. Mesleğiniz sualtında olabilir” çağrısında bulunacaklar. 

Bilimsel araştırmalar için farkındalık yaratılacak 

Mavide Bilim Projesi, çocuklar başta olmak üzere toplumun her kesimini sualtı bilimi ve teknolojisi alanında çalışan araştırmacılarla buluşturmayı amaçlıyor. Proje, “Bilim insanı ne zaman denizlerin altına iner?” sorusunu ele alıyor ve genç nesiller arasında sualtındaki bilimsel araştırmalar konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Proje “Araştırmacılar Okullarda”, “Araştırmacılar Mavi Derinliklerde” ve “Avrupa Bilim Şenliği” olmak üzere 3 ana başlık altında yürütülecek. Bilim insanları öğrencilerle sualtı kültürel mirası, sürdürülebilir turizm, sualtı fizyolojisi, deniz koruma alanları, bilişim, robotik, nesnelerin interneti ve bilimsel dalışın eğitimsel yönleri ile ilgili 8 farklı AB projesinden elde edilen sonuçları paylaşacaklar. Projede görev alacak 21 bilim insanı, meslek olarak bu alana yönelmeyi düşünen gençlere; bilimsel kariyerin cinsiyet ve etnik kökene bağlı olmadığını, denizlerin hâlâ keşfedilmeyi beklediğini, sualtının heyecan verici olduğunu anlatacaklar.

Avrupa Bilim Şenliği İstanbul’da yapılacak
Avrupa Birliği tarafından her yıl düzenlenen Avrupa Bilim Şenliği, Mavide Bilim Projesi kapsamında İstanbul’da yapılacak. Galatasaray Üniversitesi Ortaköy Kampüsü’nde 27-28 Eylül 2024 tarihinde gerçekleştirilecek. Şenlikte gençler ünlü araştırmacılarla tanışma fırsatı bulacak, sualtı teknolojileriyle tanışacak, bilimsel araştırma kariyeri hakkında bilgi sahibi olacaklar. Proje’nin “Araştırmacılar Mavi Derinliklerde” başlığı altında, 2 yıl boyunca fotoğraf ve resim sergileri, sualtı gösterileri, sualtı robotlarının tanıtımları, araştırma gemisi gezileri ve ünlü araştırmacıların katılacağı sohbet toplantıları düzenlenecek.
 

Mavi ekonominin önemi vurgulanacak
Denizler ve okyanuslar için iyi olan ekonomik faaliyetler olarak tanımlanan Mavi Ekonomi, aynı zamanda çevre korumaya büyük katkı sağlıyor. Mavi ekonomi yıllar içinde hızla gelişerek dünyada 5,4 milyon istihdam yarattı ve yılda yaklaşık 500 milyar Euro brüt katma değer üretti. “Mavi Teknoloji” ve “Bilimsel Dalış” başlıkları altında gelecek vaat eden yeni alt pazarlarını yaratmaya devam ediyor. Mavide Bilim Projesi, her aşamasında “mavi ekonomi”ye katkı sağlayacak altyapıyı oluşturmaya çalışacak ve gerek okullarda gerek toplantılarda toplumun her kesimine konunun önemi anlatılacak. 

Avrupa Birliği tarafından desteklenecek 

ScienceinBlue – Mavide Bilim Projesi, Avrupa Birliği Horizon Europe Araştırma Programı tarafından finanse ediliyor. İlk etapta 2 yıl sürecek proje, 2024 ve 2025 yılında AB tarafından Türkiye’den seçilen 3 projeden biridir. ScienceinBlue Projesi, 3 kuruluştan oluşan bir konsorsiyum tarafından yürütülüyor. Konsorsiyum üyeleri; Boğaziçi Uluslararası Eğitim Danışmanlık Merkezi (koordinatör), Galatasaray Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi.

İletişim Bilgileri

Bilgi için:
Tel: 0 216 337 95 59 E-posta: [email protected]  Web: www.scienceinblue.eu  

Ücret Bilgileri
Ücretsiz
Limak Lara Hotel & Resort - Kiriş

Pazar, 19 Mayıs 2024 18:30

Pazar, 19 Mayıs 2024 20:30

Ücretsiz

0
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Bu etkinlik Science in Blue tarafından düzenlenmektedir. Evrim Ağacı olarak yalnızca bilimle ilişkili olan ve okurlarımızın fayda görebileceğini umduğumuz etkinliklere izin vermeye özen göstermekteyiz. Ancak etkinlik bilgilerinin doğruluğundan, katılımcı memnuniyetinden ve etkinlikle ilgili herhangi bir diğer detaydan Evrim Ağacı sorumlu değildir.
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close