Tüm Reklamları Kapat
Etkinlik Canlı Bilim Yayını

İlk Astronotumuz ALPER GEZERAVCI Uzaya Gidiyor!

Bu etkinlik Evrim Ağacı tarafından düzenlenmektedir.
18 Ocak 2024 21:30 tarihinden 19 Ocak 2024 00:00 tarihine kadar.
Bu etkinliğin tarihi geçmiştir
Dolayısıyla başvuru alımı sonlanmış olabilir.
Açıklama

Türkiye'nin en nadide bilim platformlarının ortak yayını ile, ülkemiz adına bu unutulmaz olayı anlık olarak sizlerle paylaşacağız.

Hava Pilot Yarbay Alper Gezeravcı, ilk Türk astronot olmak üzere geri sayıma başladı. Her şey yolunda giderse, SpaceX’e ait ancak Axiom Space firması tarafından komuta edilecek olan Crew Dragon uzay aracı, Türkiye saati ile 18 Ocak 2024'de Florida’dadaki Kennedy Uzay Üssü’nden kalkacak. Axiom-3 (veya kısaca Ax-3) olarak bilinen bu misyonun hedefi, Uluslararası Uzay İstasyonu olacak. Görev, ilk Türk astronotu taşımasının ötesinde, tamamı Avrupalı (1 İspanyol/Amerikalı komutan, 1 İtalyan pilot ve 1 Türk 1 de İsveçli sefer uzmanı) mürettebattan oluşan ilk uzay görevi olması bakımından da önem taşıyor. Ekip, yaklaşık 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yaptıktan sonra Dünya’ya dönecek.

Alper Gezeravcı, Ax-3 misyonunun geri kalanı gibi bu mikrogravitenin etkilerine yönelik deneyler gerçekleştirecek. Bu deneylerin neredeyse hepsi TÜBİTAK UZAY tarafından belirlenen deneyler olacak. Örneğin "ALGALSPACE" deneyi ile ilk kez, Antarktika’da ve ılıman bölgelerde yaşayan mikroalglerin büyüme verileri uzaya götürülen mikroalglerle karşılaştırılacak. “UZMAN” kod adlı bir başka deneyde alglerin uzay görevlerinde karbondioksitten oksijen üretimi, ek gıda temini, su iyileştirme ve yaşam destek sistemleri gibi alanlarda kullanılıp kullanılamayacağı ile ilgili veriler toplanacak. Bir başka deney olan “CRISPR-GEM" deneyi, bitkilerin uzay görevleri sırasında karşılaşacakları biyolojik ve biyolojik olmayan streslere karşı savunma mekanizmalarını anlamayı ve geliştirmeyi amaçlıyor. Bu da çok özel bir çalışma, çünkü daha çok yeni olan ve daha şimdiden genetik bilimini ayrı bir seviyeye çıkarmayı başaran Nobel Ödüllü CRISPR gen düzenleme tekniklerinin düşük kütleçekimli ortamlarda nasıl çalıştığını anlamamızı sağlayacak. 

Ücret Bilgileri
Ücretsiz

Perşembe, 18 Ocak 2024 21:30

Cuma, 19 Ocak 2024 00:00

Ücretsiz

Online
28
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close