Tüm Reklamları Kapat
Yaşam Nedir?

Yaşam Nedir? (What is Life?)

Beş Adımda Biyolojiyi Anlamak
Kitap
2022
EA Puanı
10.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Tanıtım
Nobel Ödüllü biliminsanı Paul Nurse bu kitapta yaşamı, biyolog olmayanların da anlayacağı şekilde tanımlamak gibi zor bir görevi üstleniyor. Biyolojinin temelindeki beş büyük fikri –hücre, gen, doğal seçilim, kimya ve enformasyon olarak yaşam– tane tane açıklayıp tüm canlıların ortak keşif yolculuğunun haritasını çiziyor.

“Hücre bölünmesini denetleyen bazı genlerin kâşifi Sör Paul Nurse bu hayat dolu kitapta, biyolojinin derinliklerine dalıp ‘yaşam’ın olmazsa olmaz beş özelliğini gün ışığına çıkarıyor. Yazdıkları öylesine bilgilendirici, her bir bölüm öyle şaşırtıcı gerçeklerle dolu ki kitabı elimden bırakamadım.”

SIDDHARTHA MUKHERJEE, GEN VE TÜM HASTALIKLARIN ŞAHI'NIN YAZARI
Nobel Ödüllü biliminsanı Paul Nurse bu kitapta yaşamı, biyolog olmayanların da anlayacağı şekilde tanımlamak gibi zor bir görevi üstleniyor. Biyolojinin temelindeki beş büyük fikri –hücre, gen, doğal seçilim, kimya ve enformasyon olarak yaşam– tane tane açıklayıp tüm canlıların ortak keşif yolculuğunun haritasını çiziyor. “Hücre bölü ... Daha fazla göster
Yazar
Paul Nurse
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
What is Life?
Yayınlanma Tarihi
30 Kasım 2022
Yayınevi
Domingo Yayınevi
Son Baskı Sayısı
1
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 176
ISBN-10 6-051-98250-7
ISBN-13 978-6-0519-8250-2
Boyutları 12,8 x 19,5 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Paul Nurse, -bütün canlıların büyüme ve gelişmesinin temelini oluşturan- hücre bölünmesi kontrolü üzerine çalışmalar yapmış bir genetikçi ve hücre biyoloğudur. Londra'daki Francis Crick Enstitüsü'nün yöneticisi olan Nurse, Britanya Kanser Araştırma Kurumu genel müdürü, Rockefeller Üniversitesi başkanı ve Kraliyet Cemiyeti başkanı olarak görev yaptı. 2001'de "Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü"nü paylaşan Nurse, Albert Lasker Ödülü'ne ve Kraliyet Cemiyeti'nin Kraliyet ve Copley Madalyalarına da layık görüldü.

Nurse, 1999'da şövalyelik unvanı, 2003'te Fransa'da Légion d'honneur (Şeref Nişanı) ve 2018'de Japonya'da Yükselen Güneş Nişanı ile taltif edildi. Britanya Bilim ve Teknoloji Konseyi'nde görev aldığı on beş yıl boyunca başkana ve kabineye danışmanlık yaptı. Halihazırda Avrupa Komisyonu baş bilimsel danışmanı ve British Museum mütevellisidir.

Lisanslı bir küçük uçak pilotu da olan Nurse, planör ve eski tip uçaklar kullanmaktadır. Tiyatro, klasik müzik, kırda yürüyüş yapmak, müze ve sanat galerini gezmek ve çok yavaş koşmak, diğer merakları arasındadır.

"Yaşam Nedir?" yayımlanan ilk kitabıdır.
Paul Nurse, -bütün canlıların büyüme ve gelişmesinin temelini oluşturan- hücre bölünmesi kontrolü üzerine çalışmalar yapmış bir genetikçi ve hücre biyoloğudur. Londra'daki Francis Crick Enstitüsü'nün yöneticisi olan Nurse, Britanya Kanser Araştırma Kurumu genel müdürü, Rockefeller Üniversitesi başkanı ve Kraliyet Cemiyeti başkanı olarak görev yaptı ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close