Tüm Reklamları Kapat
BAĞIŞIKLIK -İmmün Sistem-

BAĞIŞIKLIK -İmmün Sistem- (Immune: A Journey into the Mysterious System That Keeps You Alive)

Sizi Hayatta Tutan Gizemli Sisteme Yolculuk
Kitap
2021
EA Puanı
10.0 10
4 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Bağışıklık sisteminin derinliklerine ihtişamlı görsellerle dalan “Kurzgesagt – In a Nutshell” adlı YouTube popüler bilim kanalının yaratıcısı Philipp Dettmer, vücudunuzla ilgili düşünme biçiminizi sonsuza dek değiştirecek.

“Bağışıklık, mükemmel benzetmeler ve karmaşık fikirleri aydınlığa kavuşturan bir dehâyla insan vücudunun enfeksiyonlarla ve diğer tehditlerle savaşan devasa sistemine gerçekten zekice bir giriş.” – John Green

Uyandığınızda boğazınızda bir karıncalanma hissediyorsunuz. Başınız ağrıyor. Çocukları okula göndermeye hazırlanıp işe gitmek için kıyafetlerinizi giyerken biraz keyifsiz hissediyorsunuz. Bu esnada derinizin hemen altında destansı bir savaş yaşanıyor. Kapıdan dışarı adım attığınızda sızlanabilmeniz için milyonlar sizin için savaşıp ölüyor.

Ancak hiçbirimiz bir anlığına bile olsa durup düşünmüyoruz: Bağışıklık sistemimiz gerçekte nedir?

Karmaşıklık açısından insan beyninden sonra ikinci gelen bağışıklık sistemimiz, Dünya üzerindeki yaşamın en eski ve en kritik yönlerinden birisidir. O olmadan, günler içerisinde ölürsünüz. YouTube’da en popüler bilim kanalının arkasındaki zekâ olan Philip Dettmer, Bağışıklık -İmmun Sistem- kitabında okuyucuları insan vücudunun kaleleri ve savunma alanlarında bir yolculuğa çıkarıyor. İstila, strateji, bozgun ve asil fedakârlık öyküleriyle bezenmiş giderek hiddetlenen, bizleri sarsan ve bitmek bilmeyen bir savaş hali söz konusudur. Aslında, sizler bu kitabı okurken bağışıklık sisteminiz muhtemelen vücudunuzda büyümeye başlamış bir kanser hücresini tanıdı ve ortadan kaldırdı.

Her bölüm, antikorlar ve enflamasyon gibi savunmaların yanı sıra bakteriler, alerjiler ve kanser dâhil olmak üzere bağışıklık sisteminin bir öğesini derinlemesine incelerken, Dettmer bağışıklık sisteminizi dengede tutmanın gerçekten neden önemli olduğunu, parazitlerin vücudunuzun savunmalarını nasıl atlattığını, virüslerin nasıl çalıştığını ve derinizde bir kesik oluştuğunda yaranızda neler yaşandığını gözler önüne seriyor.

Merak uyandıran renkli grafikler ve sürükleyici açıklamalarla renklendirilen Bağışıklık en karmaşık, birbirleriyle bağlantılı ve kafa karıştıran konulardan biri olan İmmünoloji’yi hayret verici bir yabancı âlemdeki merak uyandıran bir serüvene dönüştürüyor. Bağışıklık, vücudun muhtemelen en önemli ve önemi giderek artan bir sistemini ele alan, gerekli ve kayda değer şekilde eğlenceli bir hızlandırılmış ders programıdır.
Bağışıklık sisteminin derinliklerine ihtişamlı görsellerle dalan “Kurzgesagt – In a Nutshell” adlı YouTube popüler bilim kanalının yaratıcısı Philipp Dettmer, vücudunuzla ilgili düşünme biçiminizi sonsuza dek değiştirecek. “Bağışıklık, mükemmel benzetmeler ve karmaşık fikirleri aydınlığa kavuşturan bir dehâyla insan vücudunun enfeks ... Daha fazla göster
Yazar
Philipp Dettmer
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
Immune: A Journey into the Mysterious System That Keeps You Alive
Yayınlanma Tarihi
28 Eylül 2021
Yayınevi
Celsus Kitabevi
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 368
ISBN-10 6056972291
ISBN-13 9786056972294
Boyutları 17 x 24 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Philipp Dettmer, Kurzgesagt'ın kurucusu, CEO'su ve baş yazarı ve Immune kitabının yazarıdır.
Özetle Kurzgesagt, 15 milyondan fazla abonesi ve yaklaşık 1,5 milyar görüntülemesiyle YouTube'daki en büyük bilim kanallarından biridir. Philipp, on beş yaşında liseyi bıraktıktan sonra, onda dünyayı öğrenme ve anlama tutkusu uyandıran olağanüstü bir öğretmenle tanıştı. İnfografiklere odaklanarak tarih ve bilgi tasarımı okumaya devam etti.
Philipp, karmaşık fikirleri bütünsel bir bakış açısıyla açıklamak için bir tutku projesi olarak 2013 yılında Kurzgesagt'ı başlattı. Kanal yükselişe geçtiğinde, Philipp kendini tam zamanlı olarak zor fikirleri ilgi çekici ve erişilebilir hale getirmeye adadı. Bugün Kurzgesagt, 40'tan fazla çalışanı olan gelişen bir şirkettir. Kurzgesagt, bir animasyon stüdyosu olmanın yanı sıra, bilimle ilgili ürünler için bir ajans ve üretim evidir.
Philipp'in ilk kurgusal olmayan kitabı Bağışıklık - Sizi Hayatta Tutan Gizemli Sisteme Yolculuk 2 Kasım 2021'de yayınlandı. Kitap şimdiden birçok dile çevrildi ve tüm dünyada satıldı.
Philipp, ortağı ve köpeği Mochi ile Münih'te yaşıyor.
Philipp Dettmer, Kurzgesagt'ın kurucusu, CEO'su ve baş yazarı ve Immune kitabının yazarıdır. Özetle Kurzgesagt, 15 milyondan fazla abonesi ve yaklaşık 1,5 milyar görüntülemesiyle YouTube'daki en büyük bilim kanallarından biridir. Philipp, on beş yaşında liseyi bıraktıktan sonra, onda dünyayı öğrenme ve anlama tutkusu uyandıran olağanüstü bir ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close