Tüm Reklamları Kapat
Tanrısız Gençlik

Tanrısız Gençlik (Jugend Ohne Gott)

Kitap
2021
EA Puanı
10.0 10
4 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Ödön von Horváth, 1937’de yayımlanan Tanrısız Gençlik’te, faşizmin yol açtığı ahlaki çöküntüyü ergenlik çağındaki bir grup genç üzerinden anlatır. Romanın başlığı, Nazi Almanya’sının itaat etmek üzere yetiştirilmiş; ırkçılığı, nefreti ve militarizmi içselleştirmiş gençlerine atıfta bulunur. Bağımsız düşünceden, empatiden ve medeni cesaretten nasibini almamış bu ruhsuz varlıklar, savaşta şanlı zafer ve hamaset düşleri kurmaktadır. Tanrı ve hakikat ile zamanın ruhu ve barındırdığı yalanlar arasındaki tezat, romanın ana izleğini oluşturur. Karakterler iki gruba ayrılmıştır: Hıristiyanlığın ve hümanizmin değerlerinin geçerliliğini koruduğu eski düzenden yana olanlar ile Nasyonal Sosyalist yeni düzenin taraftarları. İlk grupta yer alan ve romanın anlatıcısı olan öğretmen, başlangıçta ekmeğinden olma korkusuyla ahlaki değerlerini savunmaya çekinen bir oportünisttir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Tanrı’ya inancını yitirmiştir. Ancak zaman içinde vicdanının sesine kulak vererek hakikatin üstün gelmesi için çalışırken Tanrı’yı yeniden bulur.
Ödön von Horváth, 1937’de yayımlanan Tanrısız Gençlik’te, faşizmin yol açtığı ahlaki çöküntüyü ergenlik çağındaki bir grup genç üzerinden anlatır. Romanın başlığı, Nazi Almanya’sının itaat etmek üzere yetiştirilmiş; ırkçılığı, nefreti ve militarizmi içselleştirmiş gençlerine atıfta bulunur. Bağımsız düşünceden, empatiden ve medeni cesaretten nasibi ... Daha fazla göster
Yazar
Ödön von Horváth
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Almanca (Deutsch)
Orijinal Başlık
Jugend Ohne Gott
Yayınlanma Tarihi
24 Eylül 2021
Yayınevi
İş Bankası Kültür Yayınları
Son Baskı Sayısı
1
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 129
ISBN-10 6254055414
ISBN-13 9786056663710
Boyutları 12,5 x 20,5 cm
Son Baskı Tarihi 2021-09-24
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
1901 yılında, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu topraklarında bulunan Fiume’de (bugün Rijeka, Hırvatistan) dünyaya gelen roman ve oyun yazarı, bir diplomatın oğluydu. Budapeşte, Viyana ve Münih’te öğrenim gördükten sonra Almanya’ya yerleşti. İlk oyunlarından Revolte auf Côte 3018 (Rakım 3018’de İsyan) 1927’de sahnelendi. Horváth bu oyunu daha sonra Die Bergbahn (Dağ Treni) adıyla yeniden yazdı ve oyun 1929’da bu adla sahnelendi. Yine 1929’da Berlin’de sahnelenen Sladek, der schwarze Reichswehrmann (Sladek, Kara Ordunun Askeri) adlı oyunu Nasyonal Sosyalistlerin tepkisini çekti. İlk romanı Der ewige Spiesser (Ebedi Hödük) 1930’da yayımlandı. Başyapıtları olarak kabul edilen Italienische Nacht (1930; İtalyan Gecesi) ve Geschichten aus dem Wienar Wald (1930; Viyana Ormanlarından Öyküler) adlı iki oyununun başarısı yazara 1931 yılında prestijli Kleist Ödülü’nü getirdi. 1933’te Nazilerin iktidara gelmesi üzerine Avusturya’ya kaçan Horváth, 1938’de Paris’e göçtü ve aynı yıl burada öldü.
1901 yılında, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu topraklarında bulunan Fiume’de (bugün Rijeka, Hırvatistan) dünyaya gelen roman ve oyun yazarı, bir diplomatın oğluydu. Budapeşte, Viyana ve Münih’te öğrenim gördükten sonra Almanya’ya yerleşti. İlk oyunlarından Revolte auf Côte 3018 (Rakım 3018’de İsyan) 1927’de sahnelendi. Horváth bu oyunu daha sonr ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close