Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Zeus, Antik Yunan'daki tanrıların babası idi... Aynı zamanda ABD'nin Michigan eyaletindeki Otsego kentinde yaşayan bir danuanın da adı. Eh, ona da "köpeklerin babası" demek mümkün, çünkü bu hayvan, sadece günümüzde yaşayan köpeklerin en uzunu değil, aynı zamanda şimdiye kadar kayda geçen köpeklerin de en uzunu olarak Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alıyor.

İki ayak üzerine kalkmamış haliyle yerden 111.8 santimetre yüksekliğe erişebilen Zeus, basitçe, bir eşek boyutlarındadır. Arka ayakları üzerine kalktığında ise 2.24 metre yüksekliğe ulaşmaktadır ki bu sahibi Denise Doorlag'den birkaç on santimetre uzundur.

Bu devasa köpek 70.3 kilogram ağırlığındadır ve günde 11 kap yemek yemektedir (ki bu, her gün 1 paket 10 kilogramlık köpek mamasına denktir). Buna rağmen sahibi onu oldukça net bir şekilde tanımlamaktadır:

"Zeus muhteşem bir köpek. Tek olumsuz tarafı, her şeyin daha pahalı tutması: yiyecekler, ilaçlar, seyehat. Onunla bir yere gitmek için karavan kiralamamız gerekmişti. Çünkü araba içerisinde eğer ayağınıza basacak olursa, yaralanmanıza neden olabilirdi."

Denise köpeğini dışarıda gezdirmekten çok hoşlanıyor ve Zeus da bundan çok memnuna benziyor. Söylediğine göre en çok duyduğu soru şu ikisi: "Bu bir eşek mi, yoksa köpek mi?" ve "Eyeri nerede?"

Zeus, ondan sadece 2.5 santimetre kısa olan Dev George'un lakabını elinden aldı. Zeus ile ilgili bir videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Zeus, ne yazık ki 2014 yılında, 5 yaşındayken öldü. Halen "Bugüne Kadar Ölçülen En Uzun Köpek" unvanını Guinness Rekorlar Kitabı'nda korumaktadır. Hayatta olan en uzun erkek köpek ise Freddy'dir.

Kaynak: Guinness

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/12/2019 01:45:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1673

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Korku, nefretin kardeşidir.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder