Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bilim sayesinde Dünya'nın ne kadarlık kısmını biliyoruz? Muhtemelen dikkate değer olan; ancak hala tümünden oldukça uzak olacak kadar ufak bir kısmını... Peki bilimin bildiği şeylerin ne kadarını biliyoruz? Bizce bir insan her sabah uyandığında bunu kendisine sormalıdır. Her gece yatağa giderken ise, Neil deGrasse Tyson'ın dediği gibi, bu soruya "Evet, sabahkine kıyasla bugün evren hakkında daha fazla şey biliyorum." diyebilmelidir.

Her neyse, bu kısa felsefi yaklaşımdan sonra, bu "uzaylı" gibi gözüken canlının ne olduğunu söyleyelim. Zira son zamanlarda hızla yayılıyor ve "açıklanamayan canlı" falan gibi başlıklarla pazarlanıyor. Bu bir basket denizyıldızıdır ve bol miktarda fotoğrafına buradan ulaşılabilir.

Hakkında öyle aşırı fazla şey bilinmiyor; ancak Derisidikenliler şubesi içerisinde, Türkçede Yılanyıldızları olarak bilinen Phrynophiurida takımında yer alırlar. İlk olarak 1816 yılında Lamarck tarafından tanımlanmışlardır, dolayısıyla yeni bir canlı değildirler. 

O uzuvların her biri, canlının kollarıdır. Kolların kendisi de alt kollara ayrılır. Bu, radyal simetrik hayvanlarda kolayca rastlanabilen bir çoklanma tipi mutasyonun eseridir. Bu kolların uzunluğu 70 santimetreye kadar, merkezde bulunan diskin çapı ise 14 santimetreye kadar ulaşabilir. Evrimsel tarihleri Karbonifer Dönem'e kadar takip edilebilmiştir ve şu anda 4 aileyi içerisinde barındırmaktadır. Dünya'daki toplam bu takıma ait tür sayısı ise bilinmemektedir.

Genelde çok derin sularda yaşarlar, bu sebeple her gün karşılaşabileceğiniz bir canlı değildir. Vahşi hayatta 35 yıl kadar yaşayabilmektedirler ve 5 kilograma kadar çıkan ağırlıklara ulaşabilirler. Tıpkı diğer derisidikenliler gibi kanları bulunmaz ve vasküler bir sistem aracılığıyla dokularını oksijenle beslerler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2019 21:49:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7655

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder