Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bilim sayesinde Dünya'nın ne kadarlık kısmını biliyoruz? Muhtemelen dikkate değer olan; ancak hala tümünden oldukça uzak olacak kadar ufak bir kısmını... Peki bilimin bildiği şeylerin ne kadarını biliyoruz? Bizce bir insan her sabah uyandığında bunu kendisine sormalıdır. Her gece yatağa giderken ise, Neil deGrasse Tyson'ın dediği gibi, bu soruya "Evet, sabahkine kıyasla bugün evren hakkında daha fazla şey biliyorum." diyebilmelidir.

Peki, yukarıdaki videodaki tuhaf canlı da neyin nesi? İnternet üzerinden "açıklanamayan canlı" gibi başlıklarla paylaşılan bu canlı bir basket denizyıldızıdır. Bu canlılara ait bol miktarda fotoğraf buradan görülebilir.

Bu canlılar hakkında çok fazla şey henüz bilinmiyor; ancak Derisidikenliler şubesi içerisinde, Türkçede Yılanyıldızları olarak bilinen Phrynophiurida takımında yer aldıklarını biliyoruz. İlk olarak 1816 yılında Lamarck tarafından tanımlanmışlardır, dolayısıyla bazı kaynakların iddia ettiği gibi yeni keşfedilmiş bir canlı değildirler. 

Videoda gördüğünüz uzuvların her biri, canlının kollarıdır. Kolların kendisi de alt kollara ayrılır. Bu, radyal simetrik hayvanlarda kolayca rastlanabilen bir çoklanma tipi mutasyonun eseridir. Bu kolların uzunluğu 70 santimetreye kadar, merkezde bulunan diskin çapı ise 14 santimetreye kadar ulaşabilir. Evrimsel tarihleri Karbonifer Dönem'e kadar takip edilebilmiştir ve şu anda 4 aileyi içerisinde barındırmaktadır. Dünya'daki toplam bu takıma ait tür sayısı ise bilinmemektedir.

Genelde çok derin sularda yaşarlar, bu sebeple her gün karşılaşabileceğiniz bir canlı değildir. Vahşi hayatta 35 yıl kadar yaşayabilmektedirler ve 5 kilograma kadar çıkan ağırlıklara ulaşabilirler. Tıpkı diğer derisidikenliler gibi kanları bulunmaz ve vasküler bir sistem aracılığıyla dokularını oksijenle beslerler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 17:53:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7655

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ya hep birlikte var olacağız, ya hep birlikte yok olacağız.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder