Doğruluk İksiri: Sodyum Tiyopental

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir film düşünün, senaryosunda bir suçlu var, bir katil! Suçu işlediği bilinmekte fakat kanıtlanamamakta. Konuşması gerekiyor... Bir bilim insanı çıkıyor ve ona doğruluk iksirini enjekte ediyor...

Sahne aklınızda canlandı, değil mi? Simyadan fırlamış bir saçmalık gibi görünen ve birçok filmde kullanılan “doğruluk iksiri”, bilimsel ismiyle “sodyum tiyopental”, literatürde gerçekten yer alan bir bileşen. Yatıştırıcılar klasmanına dahil olan bu kimyasal, beynimizin işleri yavaşlatmak istediğinde salgıladığı GABA kimyasalını taklit ederek merkezi sinir sistemini baskılıyor ve beynimizi yavaşlatıyor. Beyin yavaşladığında, yalan söylemek gibi kompleks işlemler yerine getirilemiyor ve bu da teoride geriye tek bir şey bırakıyor; doğruyu söylemek.

Fakat gerçek dünya Hogwarts Sihir Okulu değil ve biliyoruz ki bir insanın doğruyu söylemesi için yalnızca “o kadar iyi düşünememesi” yeterli olmuyor. Bir insanın elinden iyi düşünme kabiliyetini almak, onları yalnızca “konuşturuyor.” 1950’li yıllarda yürütülen bir çalışma, sodyum tiyopental etkisi altındaki suçluların söylemek istedikleri şeyi seçebildiklerini gösteriyor ve bazen işlemedikleri suçları dahi kabul etmeleriyle sonuçlanmış.

Doğruyu söyletemese de sodyum tiyopental ve amital, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında savaş travması yaşayan birçok askere, yaşadıkları travmalar hakkında konuşmalarını sağlayarak yardımcı olmuş. Şimdilik elimizde gerçek bir “doğruluk iksiri” yok, yakın bir zamanda da olacağa benzemiyor.

Kaynak: YouTube

İnsan Vücudu Kendisini 7 Yılda Bir Yeniler mi?

Karpuzlu Rönesans Tablosu, Evrimi Gözler Önüne Seriyor!

Yazar

Mert Karagözoğlu

Mert Karagözoğlu

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Lisans öğrencisidir. 2013 senesinden beri Evrim Ağacı ile çalışmaktadır. İlgi alanları: Nöro ve bilişsel bilimler, antipsikiyatri, psikoterapi, kıta felsefesi ve göstergebilim.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder