Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir film düşünün, senaryosunda bir suçlu var, bir katil! Suçu işlediği bilinmekte fakat kanıtlanamamakta. Konuşması gerekiyor... Bir bilim insanı çıkıyor ve ona doğruluk iksirini enjekte ediyor...

Sahne aklınızda canlandı, değil mi? Simyadan fırlamış bir saçmalık gibi görünen ve birçok filmde kullanılan “doğruluk iksiri”, bilimsel ismiyle “sodyum tiyopental”, literatürde gerçekten yer alan bir bileşen. Yatıştırıcılar klasmanına dahil olan bu kimyasal, beynimizin işleri yavaşlatmak istediğinde salgıladığı GABA kimyasalını taklit ederek merkezi sinir sistemini baskılıyor ve beynimizi yavaşlatıyor. Beyin yavaşladığında, yalan söylemek gibi kompleks işlemler yerine getirilemiyor ve bu da teoride geriye tek bir şey bırakıyor; doğruyu söylemek.

Fakat gerçek dünya Hogwarts Sihir Okulu değil ve biliyoruz ki bir insanın doğruyu söylemesi için yalnızca “o kadar iyi düşünememesi” yeterli olmuyor. Bir insanın elinden iyi düşünme kabiliyetini almak, onları yalnızca “konuşturuyor.” 1950’li yıllarda yürütülen bir çalışma, sodyum tiyopental etkisi altındaki suçluların söylemek istedikleri şeyi seçebildiklerini gösteriyor ve bazen işlemedikleri suçları dahi kabul etmeleriyle sonuçlanmış.

Doğruyu söyletemese de sodyum tiyopental ve amital, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında savaş travması yaşayan birçok askere, yaşadıkları travmalar hakkında konuşmalarını sağlayarak yardımcı olmuş. Şimdilik elimizde gerçek bir “doğruluk iksiri” yok, yakın bir zamanda da olacağa benzemiyor.

Kaynak: YouTube

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/02/2020 01:00:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4451

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yanında en azından bir kitap taşımayan birine asla güvenmeyin.”
Lemony Snicket
Geri Bildirim Gönder