Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Büyük Patlama'dan Öncesine İlk Bakışları Atabildik Mi?

Büyük Patlama'dan Öncesine İlk Bakışları Atabildik Mi?
2 dakika
2,045
Tüm Reklamları Kapat

Dünyanın yaşayan en büyük fizikçilerinden biri olan Roger Penrose, Kozmik Mikrodalga Artalan Işıması (KMAI: Büyük Patlama sırasında yayılmaya başlayan ve günümüzde bütün Evren'i dolduran ışıma) isimli ışımayı inceleyerek çok ilginç bir noktayı fark etti. Evrenimizi dolduran ışıma, tek bir Evren'e ait olmayabilir!

KMAI içerisinde birbirini takip eden, eşmerkezli halkalar bulunmaktadır. Bu halkalar içerisinde özelliklerin değişimi, etraflarına göre göreceli olarak çok daha azdır. Yani bu halkalar, eş özellikli Evren bölgelerini simgelerler. Bu halkalar haricinde ise kozmosun özellikleri oldukça ciddi şekilde değişim gösterir. Penrose'a göre bu halkalar, farklı evrenlerin (şu anda içinde yaşadığımız Evren'den önceki evrenlerin) izlerini temsil ediyor olabilir.

"Hiçbir zaman tek bir Evren içerisinde yaşadığımız ve bu Evren'in tek bir seferde, tek bir noktadan genişleyerek başladığı Şişme Kuramı'na katılmadım. Ancak genişleme fikrine katılmıyorsanız, genişlemeden kaynaklandığı düşünülen olgulara, genişleme haricinde bir açıklama getirmeniz gerekiyor." diyor Penrose ve Ermeni bilim insanı Vahe Kurzadyan ile ortak olarak geliştirdikleri kuramlarını şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

KMAI içerisindeki halkaları incelediğimizde, her birinin ayrı evrenlere ait olabileceği fikriyle karşı karşıya kalıyoruz. Şu anda bir evren içerisinde yaşıyoruz; ancak bu evren, ilk ve son evren değil. KMAI içerisindeki, şu anda içerisinde bulunduğumuz çağ ("aeon"), bundan önceki çağlarda olan olayların bir sonucu olarak doğuyor. Yani bir çağ, KMAI içerisindeki bir önceki halkadan, bir sonraki halkaya kadar sürüyor. Bu süreçte olan, şu anda bilemediğimiz bazı olaylar, bir sonraki Evren'i yaratıyor.

Penrose'a göre Evren genişleyebileceği son noktaya kadar genişledikten sonra kendi içerisine çöküyor ve bir sonraki Büyük Patlama oluşuyor. Bu görüş, birçok diğer fizikçi tarafından reddedilse de, bu konuda halen tartışmalar sürüyor. Kara deliklerin varlığı ve yapıları ise Penrose'un fikirlerini destekliyor. Penrose, ilk Büyük Patlama'dan "önce" zamanın var olmadığını kabul ediyor. Ancak şu anda içerisinde yaşadığımız Evren'i doğrudan Büyük Patlama'dan "öncesinden" bahsedebileceğimizi söylüyor. Bu durumda tıpkı Evrim Kuramı ve Abiyogenez Kuramı gibi fizik iki farklı döneme bölünebilir: "İlk Evren'in Başlangıcı" ve "Sonraki Evrenlerin Evrimi".

Eğer Penrose'un fikirleri ispatlanabilirse, bilimde ve insan tarihinde bir çağ açılabilir. Yaşadığımız Evren'in ilk ve son evren olmadığı fikri, birçok eski ve köklü görüşü yıkabileceği gibi, birçok yeni fikrin doğmasını sağlayabilir. Üstelik, bizden önceki evrenlerin yapısını inceleyerek bizmkine benzer olup olmadığını, nasıl var olduklarını ve farklı şekillerde var olan evrenlerin de mümkün olduğunu anlayabiliriz. Böylece Evren'in başlangıcıyla ilgili sorulara da daha kapsamlı cevaplar verebiliriz.

Teşekkür: Özgür Eşit 

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. Palmer. Cosmos May Show Echoes Of Events Before Big Bang. (13 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2020. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
 • E. Cartlidge. No Evidence Of Time Before Big Bang. (13 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • E. Wrenn. Does This Picture Show The 'Ghost' Of A Universe That Existed Before The Big Bang?. (13 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Daily Mail | Arşiv Bağlantısı
 • Physics World. Penrose Claims To Have Glimpsed Universe Before Big Bang. (13 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Physics World | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/05/2024 12:00:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/865

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ornitoloji
Etimoloji
Uterus
Elektron
Şizofreni
Genel Görelilik
Yeni Koronavirüs
Nadir
Kimya
Jeoloji
Çalışma
Terapi
Çocuk
Hormon
Kadın
Canlı
İlişki
Kalp
Gebelik
Etik
Akıl
Hastalık Kataloğu
Felsefe
Entomoloji
Nükleik Asit
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Büyük Patlama'dan Öncesine İlk Bakışları Atabildik Mi?. (5 Temmuz 2012). Alındığı Tarih: 22 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/865
Bakırcı, Ç. M. (2012, July 05). Büyük Patlama'dan Öncesine İlk Bakışları Atabildik Mi?. Evrim Ağacı. Retrieved May 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/865
Ç. M. Bakırcı. “Büyük Patlama'dan Öncesine İlk Bakışları Atabildik Mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 05 Jul. 2012, https://evrimagaci.org/s/865.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Büyük Patlama'dan Öncesine İlk Bakışları Atabildik Mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 05, 2012. https://evrimagaci.org/s/865.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close