Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Büyük Patlama'dan Öncesine İlk Bakışları Atabildik Mi?

Büyük Patlama'dan Öncesine İlk Bakışları Atabildik Mi?
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Dünyanın yaşayan en büyük fizikçilerinden biri olan Roger Penrose, Kozmik Mikrodalga Artalan Işıması (KMAI: Büyük Patlama sırasında yayılmaya başlayan ve günümüzde bütün Evren'i dolduran ışıma) isimli ışımayı inceleyerek çok ilginç bir noktayı fark etti. Evrenimizi dolduran ışıma, tek bir Evren'e ait olmayabilir!

KMAI içerisinde birbirini takip eden, eşmerkezli halkalar bulunmaktadır. Bu halkalar içerisinde özelliklerin değişimi, etraflarına göre göreceli olarak çok daha azdır. Yani bu halkalar, eş özellikli Evren bölgelerini simgelerler. Bu halkalar haricinde ise kozmosun özellikleri oldukça ciddi şekilde değişim gösterir. Penrose'a göre bu halkalar, farklı evrenlerin (şu anda içinde yaşadığımız Evren'den önceki evrenlerin) izlerini temsil ediyor olabilir.

"Hiçbir zaman tek bir Evren içerisinde yaşadığımız ve bu Evren'in tek bir seferde, tek bir noktadan genişleyerek başladığı Şişme Kuramı'na katılmadım. Ancak genişleme fikrine katılmıyorsanız, genişlemeden kaynaklandığı düşünülen olgulara, genişleme haricinde bir açıklama getirmeniz gerekiyor." diyor Penrose ve Ermeni bilim insanı Vahe Kurzadyan ile ortak olarak geliştirdikleri kuramlarını şöyle anlatıyor:

KMAI içerisindeki halkaları incelediğimizde, her birinin ayrı evrenlere ait olabileceği fikriyle karşı karşıya kalıyoruz. Şu anda bir evren içerisinde yaşıyoruz; ancak bu evren, ilk ve son evren değil. KMAI içerisindeki, şu anda içerisinde bulunduğumuz çağ ("aeon"), bundan önceki çağlarda olan olayların bir sonucu olarak doğuyor. Yani bir çağ, KMAI içerisindeki bir önceki halkadan, bir sonraki halkaya kadar sürüyor. Bu süreçte olan, şu anda bilemediğimiz bazı olaylar, bir sonraki Evren'i yaratıyor.

Penrose'a göre Evren genişleyebileceği son noktaya kadar genişledikten sonra kendi içerisine çöküyor ve bir sonraki Büyük Patlama oluşuyor. Bu görüş, birçok diğer fizikçi tarafından reddedilse de, bu konuda halen tartışmalar sürüyor. Kara deliklerin varlığı ve yapıları ise Penrose'un fikirlerini destekliyor. Penrose, ilk Büyük Patlama'dan "önce" zamanın var olmadığını kabul ediyor. Ancak şu anda içerisinde yaşadığımız Evren'i doğrudan Büyük Patlama'dan "öncesinden" bahsedebileceğimizi söylüyor. Bu durumda tıpkı Evrim Kuramı ve Abiyogenez Kuramı gibi fizik iki farklı döneme bölünebilir: "İlk Evren'in Başlangıcı" ve "Sonraki Evrenlerin Evrimi".

Eğer Penrose'un fikirleri ispatlanabilirse, bilimde ve insan tarihinde bir çağ açılabilir. Yaşadığımız Evren'in ilk ve son evren olmadığı fikri, birçok eski ve köklü görüşü yıkabileceği gibi, birçok yeni fikrin doğmasını sağlayabilir. Üstelik, bizden önceki evrenlerin yapısını inceleyerek bizmkine benzer olup olmadığını, nasıl var olduklarını ve farklı şekillerde var olan evrenlerin de mümkün olduğunu anlayabiliriz. Böylece Evren'in başlangıcıyla ilgili sorulara da daha kapsamlı cevaplar verebiliriz.

Teşekkür: Özgür Eşit 

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. Palmer. Cosmos May Show Echoes Of Events Before Big Bang. (13 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2020. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
 • E. Cartlidge. No Evidence Of Time Before Big Bang. (13 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • E. Wrenn. Does This Picture Show The 'Ghost' Of A Universe That Existed Before The Big Bang?. (13 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Daily Mail | Arşiv Bağlantısı
 • Physics World. Penrose Claims To Have Glimpsed Universe Before Big Bang. (13 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Physics World | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/09/2020 09:45:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/865

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Savunma
Zihin
Lipit
Türleşme
Dağılım
Endokrin Sistemi
İhtiyoloji
Psikiyatri
Hafıza
Covıd-19
Köpekler
Mitler
Diş
Kalıtım
Yaşam
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Kadın
Abd
Tehlike
Gelişim
Bitki
Nöron
Ornitoloji
Bilim İnsanı
Fare
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sizi absürt şeylere inandıranlar, size iğrençlikler yaptırabilirler.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder