Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hayatınızda en az bir psikopat insan tanımış olmanız olası, öyle ki dünya nüfusunun %1-4’ünün psikopat olduğu tahmin ediliyor. Bu insanlar genel olarak kendilerine çok güvenen, manipülatif ve tam anlamıyla empati yoksunu insanlar. Bazıları ise şiddete meyilli. Buna karşın birçoğu kolayca topluma karışabilecek insanlar, hatta bazı mesleklerde bu özellikleri birer avantaj olarak görülüyor. 

Psikopatlığı genelde suçlular ve katillerle eşleştiririz, oysaki birçok insan onları birer psikopat olarak nitelendirilebilecek özellikler taşır. Bu insanlar kimseyi incitmeden normal bir yaşam sürebilirler. Sıkılmaya ve yalan söylemeye meyilli olma, güdülerine karşı koyamama gibi özellikler bir insanın psikopatlık potansiyelini ölçen bir testteki psikopatlığın 20 belirtisinden birkaçı.

Bu belirtileri biyolojik olarak inceleyen James Fallon, normal insanların beyin taramalarıyla katil ve suçluların beyin taramalarını karşılaştırarak farka neden olan biyolojik sebebi buldu! Buna göre normal insanların beyinlerinde aktif olan empati kurmayla ilgili olan bölge, psikopat olarak nitelendirilen insanların beyinlerinde aktivitesini yitirmiş durumda.

New England Üniversitesinde adli antropolog ve kriminoloji uzmanı olan Xanthe Mallett, birinin psikopat olup olmadığını anlamak için birkaç noktaya dikkat ediyor. Bunlardan ilki söz ve vücut dillerinin uyuşup uyuşmadığı, psikopatlar genellikle iyi aktörler olsa bile küçük hatalar yapabiliyorlar. Bir diğer ipucu ise diğer insanlarla olan ilişkileri, ”soğuk kalpli” teriminin hakkını veren psikopatların çevrelerindeki insanlarla kısa süreli ilişkiler kurabildikleri biliniyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2020 18:47:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4507

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Esasında hayatta iki şey vardır: bilim ve şahsi düşünceler. İlki bilgiye yol açar, ikincisi cehalete.”
Hipokrat
Geri Bildirim Gönder