Birinin Psikopat Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hayatınızda en az bir psikopat insan tanımış olmanız olası, öyle ki dünya nüfusunun %1-4’ünün psikopat olduğu tahmin ediliyor. Bu insanlar genel olarak kendilerine çok güvenen, manipülatif ve tam anlamıyla empati yoksunu insanlar. Bazıları ise şiddete meyilli. Buna karşın birçoğu kolayca topluma karışabilecek insanlar, hatta bazı mesleklerde bu özellikleri birer avantaj olarak görülüyor. 

Psikopatlığı genelde suçlular ve katillerle eşleştiririz, oysaki birçok insan onları birer psikopat olarak nitelendirilebilecek özellikler taşır. Bu insanlar kimseyi incitmeden normal bir yaşam sürebilirler. Sıkılmaya ve yalan söylemeye meyilli olma, güdülerine karşı koyamama gibi özellikler bir insanın psikopatlık potansiyelini ölçen bir testteki psikopatlığın 20 belirtisinden birkaçı.

Bu belirtileri biyolojik olarak inceleyen James Fallon, normal insanların beyin taramalarıyla katil ve suçluların beyin taramalarını karşılaştırarak farka neden olan biyolojik sebebi buldu! Buna göre normal insanların beyinlerinde aktif olan empati kurmayla ilgili olan bölge, psikopat olarak nitelendirilen insanların beyinlerinde aktivitesini yitirmiş durumda.

New England Üniversitesinde adli antropolog ve kriminoloji uzmanı olan Xanthe Mallett, birinin psikopat olup olmadığını anlamak için birkaç noktaya dikkat ediyor. Bunlardan ilki söz ve vücut dillerinin uyuşup uyuşmadığı, psikopatlar genellikle iyi aktörler olsa bile küçük hatalar yapabiliyorlar. Bir diğer ipucu ise diğer insanlarla olan ilişkileri, ”soğuk kalpli” teriminin hakkını veren psikopatların çevrelerindeki insanlarla kısa süreli ilişkiler kurabildikleri biliniyor.

Kuantum Noktalarının Kullanımında Yeni Bir Yöntem

İnsanlığın Üzerine Bir Uzay Aracı İndirip Fotoğraflarını Çektikleri Gök Cisimleri

Yazar

Güniz Göze Eren

Güniz Göze Eren

Yazar

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans mezunudur. Davranışın genetik temellerini incelemek istemektedir. International Max Planck Research School’da Sinir ve Davranışı Bilimi Master'ı yapmaktadır.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim