Bilim İnsanları, Su Altında Nefes Almamızı Sağlayacak Kristal Ürettiler!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Su altında nefes alabilmek uzun zamandır insanlığın ilgisini çekiyordu fakat hantal oksijen tankları ve yüz maskeleri bu işin büyüsünü biraz kaçırdı. Yine de "Dalgıç kristali" nin, veya tam adını kullanacak olursak "[{(bpbp)Co2II(NO3)}2(NH2bdc)](NO3)2*H2O" maddesinin oluşturulması sayesinde yakında buna ihtiyaçları kalmayabilir.

Madde, gazı oksijen tanklarından daha yüksek bir yoğunlukta saklama kabiliyetine sahip, bu demek oluyor ki taşımak için çok küçük ve hafif olacak ve biraz ısıya maruz kalınca oksijeni yavaşça bırakabiliyor. Christine McKenzie kristalin yanlarında ağır tanklar taşımak zorunda olan akciğer kanseri hastaları için değerli olduğunu, ayrıca dalgıçların bir gün oksijen tanklarını evde bırakıp yerine bu maddeden oksijen alacaklarını çünkü bu maddenin çevresindeki hava veya sudaki yoğunlaştırıp "arıttığını" söyledi.

"Bir kaç tanesi bir nefes için yeterli oksijen içeriyor. Madde dalgıcın çevresindeki oksijeni emdiği ve dalgıcı bununla desteklediği için dalgıcın bu bir kaç taneden fazlasını getirmesine gerek olmayacak. Madde oksijen ile doyunca, basınç altında saf oksijen bulunduran bir oksijen tankı ile kıyaslanabilir - fark ise bu maddenin 3 kat daha fazla oksijen tutabilmesidir."

"Dalgıç kristali" katılık anlamında süngere benziyor ve ornagik bir molekülde kobalt bağı kullanıyor, takma ismini su altında yüzebilen bir DC çizgi roman karakterinden alıyor. McKenzie:

"Kobalt yeni maddeye çevresindeki oksijeni emmesini sağlayan tamamıyla moleküler ve elektronik yapı veriyor. Küçük miktarlarda metaller oksijen emilimi için zorunludur, bu yüzden aslında yeni maddemizde bu etkiyi görmek büsbütün şaşırtıcı değil."

Bilim adamları şimdi oksijen salınımının ışık ile başlayıp başlamayacağına bakıyor, yine de bu aşamada kristali karmaşık formülü yüzünden sentezlemek zor.

Güncelleme: Haberin önceki bir versiyonunda, 1 oda oksijeni temizlemek için 1 kaşık bu maddeden yeterli olacağı söyleniyordu. Bunun bir hesap hatası olduğu anlaşıldı. Syddansk Üniversitesi'nden bir temsilci bileşimin yeniden gözden geçirilen bir verimlilik değerlendirmesini yayınladı. Vice sitesine verdikleri bir beyanda şöyle dediler.

"Sadece websitemizdeki makalemizi güncelliyorum çünkü Prof. McKenzie'nin bir hesaplama hatası yaptığı ortaya çıktı, lütfen bir oda oksijeni temizlemek için bu şeyin bir kaşık dolusu olmadığına dikkat edin. Doğrusu bir kova (10 litre) olacak. Özür dileriz."

Madde yine de sudan, havadan çektiği kadar kolay oksijen çekebiliyor, bu yüzden su altı dalışının geleceği için hala ilginç bir teklif olarak duruyor.

 

Kaynak: Independent

''Ne Zararı Var Ki?'': Sahtebilimin Zararlarına ve Tehlikelerine Örnekler

Bazı İddialarla İlgili Kamuoyuna Eğlencelik ama Bir O Kadar Da Önemli Bildiri (27 Ekim 2014)

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim