Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Coğrafik kökeni Asya, ve Latince adı ''Betta splendens'' olan, yaklaşık 4-6 cm boyunda bir akvaryum balığı olarak bilinen Betta balıkları, özellikle erkeklerin yüzgeçlerinin ve kuyruklarının görkem güzellikleriyle pet-shop'larda hemen göze çarparlar. Betta balıkları, amatör bir akvaryum meraklısının besleyebileceği en kolay balıklardan biridir. Fakat kendi türlerine davranışı aşırı agresif ve diğer türlere ise davranışı orta derecede agresif olduğu için bu balıklar genelde yalnız başlarına beslenirler.

Yalnız başlarına beslenmeleri gerektiğinden ve şartlarda bile ölmediği için bu muhteşem balıklara öncelikle bilinçsiz pet-shop sahipleri ve bilinçsiz akvaryum meraklıları büyük haksızlık etmektedirler. Zaten eğer bir pet-shop'a Betta balığı almak için gittiğinizde bu balıkların küçük pet bardaklar içerisine adeta ''sıkıştırılmış'' olduğunu görürsünüz. Betta balıkları sırf ''ölmedikleri'' için, bu sağlıksız pet bardaklarına konulurlar. Fakat bir Betta balığının beslenmesi gereken en az akvaryum hacmi 30 Litre kadardır. Pet bardaklarda, kavanozlarda veya fanuslarda uzun süre yaşayamazlar. Bu şartlar altında bu narin balıklar, çoğu akvaryum balığının ölümünde ana etken olan strese maruz kalırlar. 

Bettaların doğal yaşam alanları; sık bitki örtüsüne sahip bataklıklar, yavaş akan veya tamamen durgun sulardır. (Sığ ve nispeten kirli sular, daha büyük balık türlerinin ve büyük boyutlu diğer sucul yırtıcıların yaşamasını zorlaştırır. Ayrıca, sık bitki örtüsü bettaları kuşlar ve sürüngenlerin dikkatli gözlerinden saklar) Betta'lar bu bölgelerdeki sularda yeterince oksijen bulamazlar. Bu balıkların milyonlarca yıl boyunca, sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan, labirent adı verilen ek solunum organları evrimleşmiştir. Labirent organları sayesinde bu balıklar, havadaki serbest oksijeni solunum için kullanabilirler. Ve bu sayede az oksijenli, bulanık, kirli sularda bile yaşamlarını sürdürebilirler. Diğer çoğu akvaryum balığında bu şekilde bir solunum sistemi gelişmediği için oksijensiz suda çabucak ölürler.

Betta balıklarının doğal yaşam alanları

Betta balıklarını küçük bir bardağa veya fanusa koyulduğunda ne hissettiğini anlamak zor değildir. Düşünelim ki, sizden onlarca kat daha büyük ve kuvvetli, amaçlarının ne olduğunu anlayamadığınız devler tarafından yaşam alanınızdan kaçırıldınız ve küçük, sizin için oldukça huzursuz bir odaya zorla hapsedildiniz. Bu odada size yaşamak için gerekli bütün olanaklar sağlanıyor. Yemeğiniz veriliyor (en lezzetlisinden), su içmek için ise biraz enerji harcayıp odanın dışına bir boşluktan elinizi uzatarak su bardaklarını almak zorundasınız. (bunu Betta'ların gerektiğinde yüzeye çıkıp oksijen almasına benzetebilirsiniz) Evet, bu şekilde yıllarca yaşayabilirsiniz. Fakat bu şekilde yaşarken mutlu ve hayattan zevk alan biri olabilmeniz mümkün müdür? Tabii ki hayır. Bu devlerin ellerinden kaçıp tekrar yaşam alanınıza dönmenizin imkansız olduğunu biliyorsunuz. Peki bu devlerden biri alıp, sizi yaşadığınız küçük odadan kat kat daha büyük ve eski yaşam alanınıza çok benzeyen bir yere koysa (ağaçlar, bitkiler ve gezip dolaşmak için çok daha fazla alan) biraz daha mutlu ve sağlıklı olurdunuz, öyle değil mi? İşte aslında sadece Betta balıkları için değil, tüm akvaryum balıkları içinde yaşamı böyle tasvir edebilirsiniz. Balıkların doğal yaşam alanlarından koparılıp, ticari amaçlarla satılması kesinlikle doğru bir davranış değildir. Fakat ne yazık ki, bugün dünyanın her yerinde  pet-shop'larda doğal yaşam alanlarından kaçırılmış mutsuz, sağlıksız ve huzursuz hayvanlar bulabilirsiniz. 

Beslediğim Dişi Betta balığının iyileşmesi. Önce (yukarıda) ve sonraki (aşağıda) halleri

 

Betta Balıklarını Doğru Şekilde Beslemek Adına Temel Bilgiler

Öncelikle bu balıklar bir akvaryumda yalnız başlarına bakılmalıdırlar. Agresif balıklardır ve diğer balıklarla mutlaka kavga ederler. Bu özelliklerinden dolayı dünyanın farklı yerlerinde bilerek ''Betta Dövüşleri'' yaptırılmaktadır ve bu son derece yanlış bir davranıştır. Çünkü bu kavgaların sonunda mutlaka bir Betta ölür. 

Beta balıklarının bakımı aslında çok basittir fakat bazı kişiler bunu çok abartıp, balıkları fanusta, kavanozda ya da bardakta beslerler. Önemle belirtelim ki Betta balıkları kesinlikle fanusta, kavanozda ya da bardakta beslenmez. Bu balıklar ne kadar geniş alan olursa o kadar dirençli ve güzel görünüm kazanırlar. İyi bitkilendirilmiş, küçük veya orta büyüklükteki akvaryumlar, (25-30 Litre) Bettalar için uygun olur. Her akvaryum balığı için, hacim ne kadar büyükse o kadar iyidir. İsteğe göre (genelde önerilmez) Betta akvaryumlarına şelale filtre konulabilir. Filtreler özellikle, suyu çok hareketlendirmeyen filtreler olmalıdır. Çünkü Betta'lar hareketli ve dalgalı suyu sevmezler.

Betta çiftleştirmek için akvaryuma dişi Betta koymak yine çok yanlış bir davranıştır. (Balıklardan biri ölür) Çünkü Betta üretimi sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Betta üretimi, tecrübeli akvaristler tarafından gerçekleştirilir. Tecrübesiz ve bilgisiz bir şekilde Betta üretimi yapılmaya çalışılırsa, bu Betta'ların ölümüne sebep olur.

Betta balıklarının, diğer akvaryum balıklarının gerçekleştirmediği tuhaf bir tepkisi vardır. Eğer bu balıklar aynada kendilerini görürlerse çok sinirlenirler ve ''aynadaki'' balığa saldırmaya çalışırlar. Bunu yaparken görsel açıdan inanılmaz hoş görünürler. Yüzgeçlerini açarlar ve renkleri daha çok belli olur. Ayna egzersizi balığın sağlığı açısından da önemlidir. Her gün sabah-akşam 5'er dakika ayna egzersizi, hem balığın fiziksel açıdan zinde kalmasını sağlar hemde bunu izlemek çok hoş olur. Fakat ayna egzersizi süresini çok abartmak, balığın stres yapmasına sebep olur ki bu kesinlikle önerilmez.   

Beslediğim Betta balıklarının fotoğrafları

Bu yazıda Betta balıklarını doğru bir biçimde beslemek adına ana bilgileri verdiğimi düşünüyorum. (Yazının sonunda vereceğim kaynaklarda bu balıklar hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz) Diğer pek çok akvaryum balığınında Betta'lar gibi eziyet gördüğü açık. (Özellikle laboratuar balıkları olarak bilinen ''Papağan Ciklet'' türleri ve ''Japon'' balıkları gibi) Fakat ben Betta beslemek konusunda diğer balıklara oranla daha tecrübeli olduğum için bu yazıda sadece Betta'lara yer verdim. Bir hayvanın hayatını kurtarabilmek için mutlaka profesyonel bir hayvan bakıcısı veya veteriner olmanız gerekmiyor. Şimdi gidip mutsuz, huzursuz bir Betta balığını alıp bu makaledeki bilgiler ışığında besleyebilirsiniz. Bu sayede, hem şanslı bir Betta balığının hayatını kurtarmış, hemde odanızın bir köşesinde izledikçe huzur bulacağınız güzel bir yaşam alanı oluşturmuş olursunuz. 


Kaynaklar: 

 1. Akvaryum-1
 2. Akvaryum-2
 3. Beta Balığı
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/01/2020 17:47:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1531

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes dahidir. Ancak eğer bir balığın zekasını, ağaca tırmanma yeteneğine göre sınayacak olursanız hayatını aptal olduğunu düşünerek geçirir.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder