Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Yukarıda gördüğünüz, günümüzdeki modern bir nükleer bombanın yarattığı mantar bulutudur. Çoğu zaman bu bulutlara ait videolar uzaktan çekildiği için ne kadar büyük oldukları anlaşılmaz. Aslında etraflarındaki her şeyin ufacık noktalar gibi kalıyor olması bir fikir vermektedir.

Fakat görselde, söz konusu bombaların yarattığı mantarların yüksekliği çok daha net bir şekilde anlaşılmaktadır.

ABD'nin New York kentinde bulunan Empire State Binası, tabandan tepeye 381 metredir (tepesindeki antenler, vs. sayılacak olursa 443 metreyi bulmaktadır). Görselde bu, ufacık yeşil bir çizgi olarak görülmektedir. Kıyas bakımından, Türkiye'nin en uzun binası olan İstanbul Sapphire, 261 metredir. 

Fuji Dağı 3776 metredir ve maviyle gösterilmektedir. Everest Dağı ise 8848 metredir ve kırmızıyla gösterilmiştir. Kıyas bakımından, Türkiye'deki en uzun dağ olan Ağrı Dağı 5137 metredir. Yani mavi ile kırmızı çizgilerin kabaca ortasında kalacaktır.

Bir atom bombasının mantar bulutunun büyüklüğü ve şekli, Rayleigh-Taylor Dengesizliği denen fiziksel bir olgu tarafından dikte edilir. Buna doğrudan etki edense, patlamanın büyüklüğüdür. Yani bombadan salınan enerji...

Meşhur Manhattan Projesi denemeleri hakkında yazan William Laurence, görgü tanıklarından aldığı bilgiye dayanarak Nagasaki'de patlatılan atom bombasının yarattığı bulutun 13700 metreyi aştığını yazmıştır. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/08/2019 15:25:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3741

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yapmadığınız atışların yüzde yüzünü ıskalarsınız.”
Wayne Gretzky
Geri Bildirim Gönder