Paylaşım Yap
Günün Astronomi Fotoğrafı (APOD)
1 Mayıs 2021
Ingenuity’den Perseverance
Ingenuity’den Perseverance
Açıklama
Bu görsel, 25 Nisan’da 5 metre yükseklikte uçan Ingenuity helikopteri ile alındı. Helikopterin renkli kamerası Mars yüzeyi üzerindeki ikinci uçuşunda, Wright Brothers Field (Wright Kardeşler Alanı) ve Octavia E olarak adlandırılan şu anki üssüne bakıyordu. Perseverance gezgininin izleri, görüntünün yukarısındaki Butler Landing’de görülüyor. Perseverance ise, yaklaşık 85 metre uzaklıkta sol üst köşede görülmekte. Ingenuity’nin iniş ayakları, kameranın görüş alanının sol ve sağ kenarları üzerinde yer alıyor. Rekor kıran dördüncü uçuşu 30 Nisan’da tamamlanan helikopter, Wright Brothers Field’a dönmeden önce, potansiyel yeni bir iniş bölgesinin görüntülerini topladı. Ingenuity’nin beşinci uçuşu, Mars uçağı yeni havaalanına doğru ilerlerken tek yönlü olacak.
Görsel Kaynağı: NASA, JPL-Caltech, Ingenuity
Çeviren: Seda Baştürk
Çeviri Editörü: Eda Alparslan
2
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Bazı hakları saklıdır.
Hizmet Sağlayıcı: ASD @ NASA / GSFC, NASA Science Activation & Michigan Tech. U.
APOD Arşiv Büyüklüğü: 10563
APOD Türkçe Çeviri Sayısı: 878 (%8.31)
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close