Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

ABD'nin Minnesota Eyaleti, yaygın olarak kullanılan antibakteriyel bir kimyasal olan Triklosan’ı içeren herhangi bir temizlik ürününün üretilmesini ve satılmasını 2017 yılından itibaren yasaklayacak bir yasayı onaylandı.

Uzun yıllardır Triklosan; tüm sabunların, deterjanların, deodorantların ve diş macunlarının %75’nin ana bileşeni olarak kullanılıyor. Kimyasal, bakterilerdeki yağ asidi sentezinde çalışan bir enzimi devre dışı bırakarak onları öldürebiliyor, ama insan enzimlerini etkilemiyor, bu da onu yaygın kullanım için güvenilir yapıyor.

 

Triklosan'ın kimyasal yapısı. (Kaynak: Geek)

 

Ancak, son zamanlarda yapılan araştırmalar triklosanın, insanlardaki hormon dengesini bozabileceğini, testosteron ve tiroit hormonlarının seviyesini düşürebileceğini ve alerjiye neden olabileceğini öne sürüyor.

Daha önemlisi ise Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, triklosanın göllerdeki çökeltilerde biriktiğini gösterdi.

Bilim insanları, bu kimyasalların çevrede yaygın olması durumunda, bu kimyasala karşı dirençli bakterilerin evriminin tetiklenebileceğinden korkuyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda da sabunlar, özellikle ihtiyaç duyulan yer olan hastanelerde daha az etkili hale düşecekler.

 

Görsel: Lucille Pine/Flickr 

Kaynak: Science Alert

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/07/2019 19:22:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2378

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder