Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Anne Timsahlar Yavrularını 1 Yıla Kadar Ağızlarında Taşırlar!

Anne Timsahlar Yavrularını 1 Yıla Kadar Ağızlarında Taşırlar! Cloudinary
1 dakika
11,534
Tüm Reklamları Kapat

Anne timsahlar oldukça "çevreci" hayvanlardır. Timsahların dişileri, Dünya'nın en "yeşil" doğum yapan hayvanlarıdır diyebiliriz. Timsahlar yavrularına bakacakları yuvalarını, tamamen çürümekte olan bitkilerden inşa ederler. Bu sayede yavruları büyürken, yuvaya olan ihtiyaçları azalıyor olsa da, yuva da zaten yavaş yavaş yok oluyor. Tamamen doğal bir ev gibi hayal edin!

Bu yöntemin birçok ek avantajı da bulunmaktadır. Örneğin, bu şekilde inşa edilen evlerde ısı problemi olmamaktadır; çünkü bitkilerin çürümesi sırasında etrafa saçtıkları ısı, timsah yumurtalarını sıcak tutmaya yetmektedir. Bunun ek bir avantajı da annenin yumurtalarının başında beklemek zorunda kalmayışıdır. Yavrular sıcak kalabildikleri için, anne de normal şekilde hayatına devam ederek avlanabilir ve hayatta kalma ihtimalini artırabilir.

Sıcaklık, timsahlar için çok önemli bir fiziksel değişken. Özel termometrelerle sıcaklığın bu hayvanların yavruları üzerindeki etkilerini araştıran bilim insanları, yavrunun cinsiyetinin de belirlendiğini tespit ettiler. Eğer sıcaklık 31 derece civarında olursa yumurtadan çıkan yavrular dişi, 32 derece ve üzerinde olursa erkek oluyor!

Tüm Reklamları Kapat

Timsah yumurtaları, annenin vücudundan çıktıktan sonra 2-3 aylık bir kuluçka süresinden sonra çatlar ve yavrular hayata başlar. Ortalama bir timsah, bir batında 35-50 yumurta üretebilir. Anneler, yumurtalarına bakacakları yuvaları özellikle nisan ve mayıs aylarında inşa eder.

Yavrular doğar doğmaz anneleri onları ağzına alır ve güçlü çenesinin içerisinde güvenle korur. Yavrular, annelerinin ağızlarının içinde 1 sene kadar yaşar ve burada annenin yuttuğu balıkları, böcekleri ve kabukluları yer.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 23
 • Tebrikler! 16
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Muhteşem! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Bilim Budur! 3
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/06/2024 23:32:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/533

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Radyoaktif
Böcek
Albert Einstein
Yıldızlar
Sıcaklık
Model
Mavi
Doğum
Eczacılık
Tümör
Obezite
Evrimleşme
Etimoloji
Mers
Endokrin Sistemi
Bebek Doğumu
Kuyrukluyıldız
Eğitim
Ölçüm
Bilimkurgu
Balıklar
Bilim İnsanı
Elektrokimya
Kimyasal Evrim
Nöron
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Anne Timsahlar Yavrularını 1 Yıla Kadar Ağızlarında Taşırlar!. (13 Mayıs 2012). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/533
Bakırcı, Ç. M. (2012, May 13). Anne Timsahlar Yavrularını 1 Yıla Kadar Ağızlarında Taşırlar!. Evrim Ağacı. Retrieved June 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/533
Ç. M. Bakırcı. “Anne Timsahlar Yavrularını 1 Yıla Kadar Ağızlarında Taşırlar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 May. 2012, https://evrimagaci.org/s/533.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Anne Timsahlar Yavrularını 1 Yıla Kadar Ağızlarında Taşırlar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 13, 2012. https://evrimagaci.org/s/533.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close