Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Anne timsahlar oldukça "çevreci" hayvanlardır. Timsahların dişileri, Dünya'nın en "yeşil" doğum yapan hayvanlarıdır diyebiliriz. Timsahlar yavrularına bakacakları yuvalarını, tamamen çürümekte olan bitkilerden inşa ederler. Bu sayede yavruları büyürken, yuvaya olan ihtiyaçları azalıyor olsa da, yuva da zaten yavaş yavaş yok oluyor. Tamamen doğal bir ev gibi hayal edin!

Bu yöntemin birçok ek avantajı da var. Örneğin bu şekilde inşa edilen evlerde ısı problemi olmuyor; çünkü bitkilerin çürümesi sırasında etrafa saçtıkları ısı, timsah yumurtalarını sıcak tutmaya yetiyor. Bunun ek bir avantajı da, annenin yumurtalarının başında beklemek zorunda kalmayışı. Yavrular sıcak kalabildikleri için, anne de normal şekilde hayatına devam ederek avlanabiliyor ve hayatta kalma ihtimalini arttırıyor.

Sıcaklık, timsahlar için çok ama çok önemli bir fiziksel değişken. Özel termometrelerle sıcaklığın bu hayvanların yavruları üzerindeki etkilerini araştıran bilim insanları, yavrunun cinsiyetinin de sıcaklıkla belirlendiğini tespit ettiler. Eğer sıcaklık 31 derece civarında olursa yumurtadan çıkan yavrular dişi, 32 derece ve üzerinde olursa erkek oluyor! 

Timsah yumurtaları, annenin vücudundan çıktıktan sonra 2-3 aylık bir kuluçka süresinden sonra çatlıyor ve yavrular hayata başlıyorlar. Ortalama bir timsah, bir batında 35-50 yumurta üretebiliyor. Anneler yumurtalarına bakacakları yuvaları özellikle Nisan-Mayıs aylarında inşa ediyorlar.

Yavrular doğar doğmaz anneleri onları ağzına alırlar ve güçlü çenesinin içerisinde güvenle koruyorlar Yavrular, annelerinin ağızlarının içinde 1 sene kadar yaşıyorlar ve burada annenin yuttuğu balıkları, böcekleri ve kabukluları yiyorlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 10
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/03/2020 12:49:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/533

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Primatlar üzerinde çalıştıkça göreceksiniz ki, kendimizde değerli bulduğumuz her ne varsa -ki buna ahlak da dahildir- primat davranışları ile doğrudan ilişkilidir.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder