Alman Hamam Böceği

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Blattodea takımına aittirler. Vücutları kahverengi tonlarında, yassı ve ovaldir. Gececi yaşarlar. Antenleri çoğunlukla vücutlarından daha uzundur ve besinin yeri, nem ve ışık hakkında bilgiler antenler aracılığıyla alınır. Bacakları koşucu-yürüyücü tiptedir. Isırıcı-çiğneyici tipteki ağızlarının etrafı, tatma ve koklama almaçlarıyla donatılmıştır. Bazı türlerde, üreme işlevlerine yardımcı olan veya korunma amaçlı olarak kötü koku çıkartan koku bezleri bulunur. Yumurtalar ootheka denilen birleşik bir şekilde bırakılır. Kafaları kopunca 9 gün yaşayabilirler. Yiyeceksiz 1 ay yaşayabilirler.

Alman hamam böcekleri çok hızlı üreyebilirler. Dolayısıyla onlardan kurtulmak üzere kullanılan kimyasallara kısa sürede bağışıklık kazanabilirler. Ancak sürekli çiftleşmezler. Dişiler bir kere çiftleştikten sonra spermleri vücudunda tutup döllenmiş yumurtalarını hayatları boyunca taşırlar; ve ardından yüz binlerce yavru oluşturabilirler.


Fotoğraf: David Monniaux

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. TÜBİTAK
  2. History Channel Evolve belgeselleri Cinsiyetin Evrimi
  3. Wikipedia

Lake Darner

Şeffaf Kanatlı Kelebek

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim