Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı

Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı
Yazar Elizabeth Palermo Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
1,367 Okunma Sayısı
Not Ekle
Reklamı Kapat

İngiliz biyofizikçi Alan Lloyd Hodgkin 1963 yılında, mürekkep balıklarının sinir hücrelerinin uyarılması sonucu nasıl elektriksel tepki ürettiklerini keşfederek parlak altın madalyayı kazandı. 

1963’te, bir İngiliz biyofizikçi mürekkep balıklarının sinir hücrelerinin uyarılması sonucu nasıl elektriksel tepki ürettiklerini keşfederek parlak bir Nobel Ödülü madalyası kazandı. Onun bu zor kazanılmış, iri altın madalyası yakın zamanda, bir açık artırmada, yaklaşık 800.000 dolara satıldı.

Los Angeles’teki Nate D. Sanders Müzayede Evi’nde satılan bu Nobel Ödülü madalyası, merkezi sinir sistemi hakkındaki ilk araştırmalara yardım eden Alan Lloyd Hodgkin’e aitti. Hodgkin, meslektaşları Andrew Fielding Huxley ve John Eccles ile Fizyoloji ve Tıp Nobel Ödülü’ne layık görülmüştü. Nobel ödüllü bu bilim insanları araştırmalarını mürekkep balığının dev aksonu üzerinde yürüttüler, çünkü bu canlılar o zamanın bilimsel aletleri ile çalışılması kolay olan tek ve kalın bir aksona sahipti. Böylece bilim insanlarının bu çalışmaları çoğu hayvanın merkezi sinir sisteminin nasıl çalıştığını açıklamaya yardım etti.

Özellikle, Hodgkin ve meslektaşları hücrelerde oluşan ve elektriksel impulsların her bir sinir lifi boyunca geçişini sağlayan kimyasal süreci keşfettiler. Bu elektriksel impulslar ya da Hodgkin ve Huxley’in adlandırdığı şekliyle “aksiyon potansiyelleri”, merkezi sinir sisteminin organizmanın aktivitelerini yönetmek için harekete geçmesini sağlayan sinyallerdir. (Eccles, onlardan farklı, fakat bütünleyici bir çalışma ile ilgilenmişti.)

Reklamı Kapat

Hodgkin, 1998 yılında, uzun yıllar fizyoloji bölümünde profesör olarak çalıştığı Trinity College’nin de bulunduğu Cambridge, İngiltere’de vefat etti.

Hodgkin’in 23 karatlık altın madalyası, geride kalan birkaç eşyası ile birlikte, 29 Ekim 2015’te açık artırma ile satıldı. Satılan diğer parçalar ise 1963 yılında Oslo, Norveç’te Nobel Ödülü’nü alırken çekildiği fotoğraflar ve yine o yıldaki New York Times gazetesinden, ödül kazanan araştırmasını anlatan bir kupürdü. 

Hodgkin’in madalyasının açık artırmadan aldığı 795.614 dolar hiç küçük bir miktar değildi, ancak bu fiyat, James Watson’un Fizyoloji ve Tıp alanından aldığı Nobel Ödülü için 2014 yılındaki açık artırmada ödenen 4,76 milyon doların yanında sönük kalır. 1962 yılında Nobel Ödülü’nü kucaklayan Watson’un ismi, DNA’nın yapısını keşfeden bilim adamlarının arasında yer alıyor. 

Yine de, Hodgkin'in madalyası bu yıl içinde satılan en pahalı madalyaydı. Beş Nobel madalyası daha 2015 yılında açık artırmada satıldı. En ucuzu olan Simon Kuznets’in 1971 Ekonomi Nobel Ödülü, 400.000 doların altında satıldı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bir açık artırmada satılan ilk Nobel Ödülü, 1903’te Barış Ödülü’nü kazanan William Randal Cremer’e aitti. Ödül 1985’te açık artırmada satıldı ve bu prestijli ödül 17.000 dolar kazandırdı. 

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/01/2021 23:50:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4050

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Araştırma
Nasa
Mikrop
Endokrin Sistemi
Teyit
Karadelik
Anne
İklim Değişikliği
Amerika Birleşik Devletleri
Elektrik
Bebek
İmmünoloji
Test
İnsan Evrimi
Tür
Çağ
Kozmoloji
Kertenkele
Evren
Toplumsal Cinsiyet
Evrimsel Psikoloji
Ara Tür
İhtiyoloji
Olasılık
Çocuklar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki hayvanlarla çalışmayı kafanıza koyarsanız, öyle veya böyle bunu başarırsınız. Ama bunu sonuna kadar istemeniz, her fırsatı kollamanız ve asla vazgeçmemeniz gerek.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku