Gece Modu

Bu yazı, Scientific American isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İngiliz biyofizikçi Alan Lloyd Hodgkin 1963 yılında, mürekkep balıklarının sinir hücrelerinin uyarılması sonucu nasıl elektriksel tepki ürettiklerini keşfederek parlak altın madalyayı kazandı. 

1963’te, bir İngiliz biyofizikçi mürekkep balıklarının sinir hücrelerinin uyarılması sonucu nasıl elektriksel tepki ürettiklerini keşfederek parlak bir Nobel Ödülü madalyası kazandı. Onun bu zor kazanılmış, iri altın madalyası yakın zamanda, bir açık artırmada, yaklaşık 800.000 dolara satıldı.

Los Angeles’teki Nate D. Sanders Müzayede Evi’nde satılan bu Nobel Ödülü madalyası, merkezi sinir sistemi hakkındaki ilk araştırmalara yardım eden Alan Lloyd Hodgkin’e aitti. Hodgkin, meslektaşları Andrew Fielding Huxley ve John Eccles ile Fizyoloji ve Tıp Nobel Ödülü’ne layık görülmüştü. Nobel ödüllü bu bilim insanları araştırmalarını mürekkep balığının dev aksonu üzerinde yürüttüler, çünkü bu canlılar o zamanın bilimsel aletleri ile çalışılması kolay olan tek ve kalın bir aksona sahipti. Böylece bilim insanlarının bu çalışmaları çoğu hayvanın merkezi sinir sisteminin nasıl çalıştığını açıklamaya yardım etti.

Özellikle, Hodgkin ve meslektaşları hücrelerde oluşan ve elektriksel impulsların her bir sinir lifi boyunca geçişini sağlayan kimyasal süreci keşfettiler. Bu elektriksel impulslar ya da Hodgkin ve Huxley’in adlandırdığı şekliyle “aksiyon potansiyelleri”, merkezi sinir sisteminin organizmanın aktivitelerini yönetmek için harekete geçmesini sağlayan sinyallerdir. (Eccles, onlardan farklı, fakat bütünleyici bir çalışma ile ilgilenmişti.)

Hodgkin, 1998 yılında, uzun yıllar fizyoloji bölümünde profesör olarak çalıştığı Trinity College’nin de bulunduğu Cambridge, İngiltere’de vefat etti.

Hodgkin’in 23 karatlık altın madalyası, geride kalan birkaç eşyası ile birlikte, 29 Ekim 2015’te açık artırma ile satıldı. Satılan diğer parçalar ise 1963 yılında Oslo, Norveç’te Nobel Ödülü’nü alırken çekildiği fotoğraflar ve yine o yıldaki New York Times gazetesinden, ödül kazanan araştırmasını anlatan bir kupürdü. 

Hodgkin’in madalyasının açık artırmadan aldığı 795.614 dolar hiç küçük bir miktar değildi, ancak bu fiyat, James Watson’un Fizyoloji ve Tıp alanından aldığı Nobel Ödülü için 2014 yılındaki açık artırmada ödenen 4,76 milyon doların yanında sönük kalır. 1962 yılında Nobel Ödülü’nü kucaklayan Watson’un ismi, DNA’nın yapısını keşfeden bilim adamlarının arasında yer alıyor. 

Yine de, Hodgkin'in madalyası bu yıl içinde satılan en pahalı madalyaydı. Beş Nobel madalyası daha 2015 yılında açık artırmada satıldı. En ucuzu olan Simon Kuznets’in 1971 Ekonomi Nobel Ödülü, 400.000 doların altında satıldı.

Bir açık artırmada satılan ilk Nobel Ödülü, 1903’te Barış Ödülü’nü kazanan William Randal Cremer’e aitti. Ödül 1985’te açık artırmada satıldı ve bu prestijli ödül 17.000 dolar kazandırdı. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 21:24:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4050

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tek başımıza ne az, hep birlikte ne çok şey başarabiliriz!”
Helen Keller
Geri Bildirim Gönder