Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı

Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı
2 dakika
1,880
Tüm Reklamları Kapat

İngiliz biyofizikçi Alan Lloyd Hodgkin 1963 yılında, mürekkep balıklarının sinir hücrelerinin uyarılması sonucu nasıl elektriksel tepki ürettiklerini keşfederek parlak altın madalyayı kazandı. 

1963’te, bir İngiliz biyofizikçi mürekkep balıklarının sinir hücrelerinin uyarılması sonucu nasıl elektriksel tepki ürettiklerini keşfederek parlak bir Nobel Ödülü madalyası kazandı. Onun bu zor kazanılmış, iri altın madalyası yakın zamanda, bir açık artırmada, yaklaşık 800.000 dolara satıldı.

Tüm Reklamları Kapat

Los Angeles’teki Nate D. Sanders Müzayede Evi’nde satılan bu Nobel Ödülü madalyası, merkezi sinir sistemi hakkındaki ilk araştırmalara yardım eden Alan Lloyd Hodgkin’e aitti. Hodgkin, meslektaşları Andrew Fielding Huxley ve John Eccles ile Fizyoloji ve Tıp Nobel Ödülü’ne layık görülmüştü. Nobel ödüllü bu bilim insanları araştırmalarını mürekkep balığının dev aksonu üzerinde yürüttüler, çünkü bu canlılar o zamanın bilimsel aletleri ile çalışılması kolay olan tek ve kalın bir aksona sahipti. Böylece bilim insanlarının bu çalışmaları çoğu hayvanın merkezi sinir sisteminin nasıl çalıştığını açıklamaya yardım etti.

Özellikle, Hodgkin ve meslektaşları hücrelerde oluşan ve elektriksel impulsların her bir sinir lifi boyunca geçişini sağlayan kimyasal süreci keşfettiler. Bu elektriksel impulslar ya da Hodgkin ve Huxley’in adlandırdığı şekliyle “aksiyon potansiyelleri”, merkezi sinir sisteminin organizmanın aktivitelerini yönetmek için harekete geçmesini sağlayan sinyallerdir. (Eccles, onlardan farklı, fakat bütünleyici bir çalışma ile ilgilenmişti.)

Tüm Reklamları Kapat

Hodgkin, 1998 yılında, uzun yıllar fizyoloji bölümünde profesör olarak çalıştığı Trinity College’nin de bulunduğu Cambridge, İngiltere’de vefat etti.

Hodgkin’in 23 karatlık altın madalyası, geride kalan birkaç eşyası ile birlikte, 29 Ekim 2015’te açık artırma ile satıldı. Satılan diğer parçalar ise 1963 yılında Oslo, Norveç’te Nobel Ödülü’nü alırken çekildiği fotoğraflar ve yine o yıldaki New York Times gazetesinden, ödül kazanan araştırmasını anlatan bir kupürdü. 

Hodgkin’in madalyasının açık artırmadan aldığı 795.614 dolar hiç küçük bir miktar değildi, ancak bu fiyat, James Watson’un Fizyoloji ve Tıp alanından aldığı Nobel Ödülü için 2014 yılındaki açık artırmada ödenen 4,76 milyon doların yanında sönük kalır. 1962 yılında Nobel Ödülü’nü kucaklayan Watson’un ismi, DNA’nın yapısını keşfeden bilim adamlarının arasında yer alıyor. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yine de, Hodgkin'in madalyası bu yıl içinde satılan en pahalı madalyaydı. Beş Nobel madalyası daha 2015 yılında açık artırmada satıldı. En ucuzu olan Simon Kuznets’in 1971 Ekonomi Nobel Ödülü, 400.000 doların altında satıldı.

Bir açık artırmada satılan ilk Nobel Ödülü, 1903’te Barış Ödülü’nü kazanan William Randal Cremer’e aitti. Ödül 1985’te açık artırmada satıldı ve bu prestijli ödül 17.000 dolar kazandırdı. 

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
5
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/02/2024 04:09:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4050

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kas
Balıklar
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Çalışma
Argüman
Diş Gelişimi
Konuşma
Kuyruksuz Maymun
Hormon
Patojen
Böcek
Mitler
Mikrobiyoloji
Mars
Lazer
Akademi
Kromozom
Dilbilim
Onkoloji
Tümör
Genetik Mühendisliği
Karanlık Madde
Kırmızı
Yüz
Besin Değeri
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yeni Yapay Zeka
Yeni Yapay Zeka "Sora", YouTube'un Sonu Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Palermo, et al. Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı. (31 Aralık 2015). Alındığı Tarih: 21 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4050
Palermo, E., Çeliker, F., Bakırcı, Ç. M. (2015, December 31). Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı. Evrim Ağacı. Retrieved February 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/4050
E. Palermo, et al. “Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Füsun Çeliker, Evrim Ağacı, 31 Dec. 2015, https://evrimagaci.org/s/4050.
Palermo, Elizabeth. Çeliker, Füsun. Bakırcı, Çağrı Mert. “Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Füsun Çeliker. Evrim Ağacı, December 31, 2015. https://evrimagaci.org/s/4050.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close