Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı
Alan Lloyd Hodgkin: Nobel Fizyoloji Ödülü 800.000 Dolara Satılan Bilim İnsanı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İngiliz biyofizikçi Alan Lloyd Hodgkin 1963 yılında, mürekkep balıklarının sinir hücrelerinin uyarılması sonucu nasıl elektriksel tepki ürettiklerini keşfederek parlak altın madalyayı kazandı. 

1963’te, bir İngiliz biyofizikçi mürekkep balıklarının sinir hücrelerinin uyarılması sonucu nasıl elektriksel tepki ürettiklerini keşfederek parlak bir Nobel Ödülü madalyası kazandı. Onun bu zor kazanılmış, iri altın madalyası yakın zamanda, bir açık artırmada, yaklaşık 800.000 dolara satıldı.

Los Angeles’teki Nate D. Sanders Müzayede Evi’nde satılan bu Nobel Ödülü madalyası, merkezi sinir sistemi hakkındaki ilk araştırmalara yardım eden Alan Lloyd Hodgkin’e aitti. Hodgkin, meslektaşları Andrew Fielding Huxley ve John Eccles ile Fizyoloji ve Tıp Nobel Ödülü’ne layık görülmüştü. Nobel ödüllü bu bilim insanları araştırmalarını mürekkep balığının dev aksonu üzerinde yürüttüler, çünkü bu canlılar o zamanın bilimsel aletleri ile çalışılması kolay olan tek ve kalın bir aksona sahipti. Böylece bilim insanlarının bu çalışmaları çoğu hayvanın merkezi sinir sisteminin nasıl çalıştığını açıklamaya yardım etti.

Özellikle, Hodgkin ve meslektaşları hücrelerde oluşan ve elektriksel impulsların her bir sinir lifi boyunca geçişini sağlayan kimyasal süreci keşfettiler. Bu elektriksel impulslar ya da Hodgkin ve Huxley’in adlandırdığı şekliyle “aksiyon potansiyelleri”,  merkezi sinir sisteminin organizmanın aktivitelerini yönetmek için harekete geçmesini sağlayan sinyallerdir. (Eccles, onlardan farklı, fakat bütünleyici bir çalışma ile ilgilenmişti.)

Hodgkin, 1998 yılında, uzun yıllar fizyoloji bölümünde profesör olarak çalıştığı Trinity College’nin de bulunduğu Cambridge, İngiltere’de vefat etti.

Hodgkin’in 23 karatlık altın madalyası, geride kalan birkaç eşyası ile birlikte, 29 Ekim 2015’te açık artırma ile satıldı. Satılan diğer parçalar ise 1963 yılında Oslo, Norveç’te Nobel Ödülü’nü alırken çekildiği fotoğraflar ve yine o yıldaki New York Times gazetesinden, ödül kazanan araştırmasını anlatan bir kupürdü. 

Hodgkin’in madalyasının açık artırmadan aldığı 795.614 dolar hiç küçük bir miktar değildi, ancak bu fiyat, James Watson’un Fizyoloji ve Tıp alanından aldığı Nobel Ödülü için 2014 yılındaki açık artırmada ödenen 4,76 milyon doların yanında sönük kalır. 1962 yılında Nobel Ödülü’nü kucaklayan Watson’un ismi, DNA’nın yapısını keşfeden bilim adamlarının arasında yer alıyor. 

Yine de, Hodgkin'in madalyası bu yıl içinde satılan en pahalı madalyaydı. Beş Nobel madalyası daha 2015 yılında açık artırmada satıldı. En ucuzu olan Simon Kuznets’in 1971 Ekonomi Nobel Ödülü, 400.000 doların altında satıldı.

Bir açık artırmada satılan ilk Nobel Ödülü, 1903’te Barış Ödülü’nü kazanan William Randal Cremer’e aitti. Ödül 1985’te açık artırmada satıldı ve bu prestijli ödül 17.000 dolar kazandırdı. 


Kaynak: Bu yazı Scientific American adresinden çevrilmiştir.

Düzenleyen: Şule Ölez

Antik DNA'ya Bakarak Ten Rengi, Boy ve Sindirim Özelliklerimizin Nasıl Değiştiğini Öğrenebiliyoruz!

Hafıza Destekleyici Makinalar Yolda, İnsan Deneyleri Başladı!

Yazar

 Füsun

Füsun

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim