Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

İnce bir dal üzerindeyken.
İnce bir dal üzerindeyken.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Yazın başlangıcında Zonguldak/Filyos'ta bol bol gözlemleyebileceğiniz bir yusufçuk türü olan Orthetrum albistylum.

Tanım ve Genel Bilgiler

Dört kanatlı, uzun abdomenli (karın) ve etçil böcekler bulunduran Odonata takımının üyesidirler. İçerisinde yusufçukların olduğu Anisoptera alt takımı ve kızböceklerinin olduğu Zygoptera mevcuttur. Kızböcekleri ve yusufçuklar farklı böceklerdir. Yusufçuklar, kanatlarını yere paralel kapatmaları ile ayrılır. Kızböcekleri ise arkalarında yere dik bir şekilde kapatırlar. Ayrıca kızböceklerinin kanatlarının 4'ü de neredeyse eşittir, kafaları da yusufçuklara göre daha yassıdır.

Bu farkı ayrıntılı olarak anlattığımız kısa belgeselimize buradan erişebilirsiniz. Yaşam döngülerinin belli bir bölümünü suda nimf formunda avlanarak geçirirler. Ekdizis (kabuk değiştirme) hormonlarının artışı ile birlikte bir kamışa çıkarlar ve metamorfoz (başkalaşım) geçirerek kanatlı, erişkin hale ulaşırlar.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Orthetrum cinsi, yusufçuklar alt takımında (Anisoptera) bulunan Libellulidae ailesine üyedirler. Libellulidae ailesi, 1000'den fazla türle birlikte bilinen en geniş yusufçuk ailesidir. İngilizce "skimmers" veya "perchers" şeklinde adlandırlırlar.

Karnını suya hızlı darbeler ile vurarak yumurtalarını bırakan bir yusufçuk türü.
Karnını suya hızlı darbeler ile vurarak yumurtalarını bırakan bir yusufçuk türü.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Orta ve Güney Avrupa'dan Japonya'ya kadar uzanan bir yayılım alanı mevcuttur. Son zamanlarda Baltık Denizi'nin bulunduğu kısımlara da ulaştıkları tespit edildi. Bahar ayları başında, sudaki nimf formundan erişkin hale metamorfoz (geçirirler). Yazın sık sık gözlemleyebilirsiniz.

Davranış ve Etoloji

Diğer yusufçuklar gibi genelde sazlıkların ucuna konarak kanatları yere paralel dinlenirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Yaşamlarının belli bir dönemini suda nimf formunda geçirdikleri için su kirliliğinden doğrudan etkilenen türlerden birisidir.

Kaynaklar ve İleri Okuma
  • Wikipedia. White-Tailed Skimmer. (2018, Temmuz 14). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Wikipedia

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder