7'den 70'e Nanoteknoloji!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Okurlarımızdan Sn. Buket Bilgen Kandemir tarafından gönderilen bu hoş sitede, TÜBİTAK destekli bir projeyi görüyoruz. Projede, tıpkı yabancı ülkelerde yapıldığı gibi ve Evrim Ağacı olarak bizlerin sıklıkla yayınlamaya çalıştığı gibi, nano ve mikro dünyayı çeşitli mikroskoplar kullanarak kendi boyutlarımıza getirmeye çalışmaktalar. 

Proje anasayfasındaki bilgi şöyle:

"7’den 70’e NanoTeknoloji Farkındalığı Oluşturulması” isimli projemiz, TÜRKİYE BİLİMSEL ve TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU’nun (TÜBİTAK) 4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları programı kapsamında desteklenmektedir. Proje kapsamında, Fatih Üniversitesi BiyoNanoTeknoloji Ar-Ge merkezinde (http://binatam.fatih.edu.tr) günümüzün modern ve teknolojik imkânları kullanılarak günlük hayatımızda neredeyse tüm alanlara nüfus etmiş olan nanoteknolojinin hangi aşamalarda nasıl kullanıldığını gözlemlemek için; cep telefonu ekranı, kameralar, CD, DVD, HDD gibi teknolojik cihazlar, saç teli ve diş gibi yapılar, taramalı elektron mikroskobu (SEM), atomik kuvvet mikroskobu (AFM), yüksek büyütmeli optik mikroskobu ile incelenecektir. Ayrıca konfokal mikroskobu ile ‘hydra’ canlısının ve bir diş kesitinin 3 boyutlu görüntüleri incelenecektir."

Sitede mikroskop kullanarak çekilen fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Siteye gitmek için buraya tıklayınız.

Esrarengiz Phoenix Işıkları

Dinozor Barbeküsü...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder