Evrim Ağacı

7'den 70'e Nanoteknoloji!

7'den 70'e Nanoteknoloji!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Okurlarımızdan Sn. Buket Bilgen Kandemir tarafından gönderilen bu hoş sitede, TÜBİTAK destekli bir projeyi görüyoruz. Projede, tıpkı yabancı ülkelerde yapıldığı gibi ve Evrim Ağacı olarak bizlerin sıklıkla yayınlamaya çalıştığı gibi, nano ve mikro dünyayı çeşitli mikroskoplar kullanarak kendi boyutlarımıza getirmeye çalışmaktalar. 

Proje anasayfasındaki bilgi şöyle:

"7’den 70’e NanoTeknoloji Farkındalığı Oluşturulması” isimli projemiz, TÜRKİYE BİLİMSEL ve TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU’nun (TÜBİTAK) 4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları programı kapsamında desteklenmektedir. Proje kapsamında, Fatih Üniversitesi BiyoNanoTeknoloji Ar-Ge merkezinde (http://binatam.fatih.edu.tr) günümüzün modern ve teknolojik imkânları kullanılarak günlük hayatımızda neredeyse tüm alanlara nüfus etmiş olan nanoteknolojinin hangi aşamalarda nasıl kullanıldığını gözlemlemek için; cep telefonu ekranı, kameralar, CD, DVD, HDD gibi teknolojik cihazlar, saç teli ve diş gibi yapılar, taramalı elektron mikroskobu (SEM), atomik kuvvet mikroskobu (AFM), yüksek büyütmeli optik mikroskobu ile incelenecektir. Ayrıca konfokal mikroskobu ile ‘hydra’ canlısının ve bir diş kesitinin 3 boyutlu görüntüleri incelenecektir."

Sitede mikroskop kullanarak çekilen fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Siteye gitmek için buraya tıklayınız.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 04:37:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1614

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Maymun
Wuhan
Bağışıklık
Biyolojik Antropoloji
Tardigrad
Avcı
Kedi
Eşcinsellik
Sanat
Stephen Hawking
Aslan
Uzay
Evrim Kuramı
Popülasyon
İstatistik
Süpernova
Moleküler Biyoloji
Avrupa
Organ
Güve
Renk
Yılan
Kültür
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karadelik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasinin ölümü muhtemelen bir çalılıktan suikast ile olmayacaktır. Vurdumduymazlık, umursamazlık ve değerbilmezlik yoluyla, yavaş bir tükeniş olacaktır.”
Robert Hutchins
Geri Bildirim Gönder