Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Inhabitat isimli kaynaktan alınmıştır; ancak anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş, içeriği zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Derin deniz dalgıcı Mike Lombardi, yeni tasarlanmış, yüksek teknolojili Exosuit ile eski giysisi ile yapabildiğinden yüzlerce metre altına dalabiliyor. Bu giysi sayesinde, tek seferde 305 metre derinliğe kadar inmek mümkün. Tek kişilik denizaltı olarak tanımlanan bu giysinin amacı, hayatlarının tümünü karanlık içinde geçiren, biyolüminesans özelliği ile ışık saçabilen ve deniz bilimlerince bilinmeyen canlı türlerini keşfetmeye yardımcı olabilmek...

Su Altı Demir Adam Giysisi
Su Altı Demir Adam Giysisi

Bu tip giysilerin ise tahmin edebileceğinizden daha uzun bir tarihleri var, ilk defa 1700'lü yıllarda gemi kalıntılarından hazineleri çıkarmak için üretildiler. 1960’lı yıllarda garip, şişik “Michelin man” dalış giysileri, işçilerin su altında daha uzun süre durmalarına yardımcı oldu. 70’lerde ise yeni gelişmeler çoğunlukla petrol, gaz ve inşaat endüstrisinden geldi, bu da bilimsel amaçlar için gelişmeleri birkaç onyıl oyaladı.

Yakın zamanda Amerikan Ulusal Tarih Müzesi’nde sergilenen Exosuit, bu bilim amaçlı dalgıç giysilerinin geri dönüşü oldu. Bu giysi, su içinde dalgıçların derinlere inmesini sağlayan 1.6 beygir gücünde su iticilerine, 50 saat yaşam desteği sunabilen oksijen sistemine, iki taraflı iletişimi sağlayabilen bir fiber optik bağlantıya sahip. Belki de en önemlisi, esnek eklem setine sahip olması, bu sayede de içine girilmesi kolay hâle geliyor.

Giysiyle su altı dalışı...
Giysiyle su altı dalışı...

Geleneksel giysinin aksine, Exosuit dalgıçların derinlerde dakikalar yerine saatlerce kalmalarını sağlayabiliyor. Ayrıca basıncı azaltmak için yavaş yavaş yüzeye yükselmesine de gerek kalmıyor. Lombardi, ilk dalışını New England kıyısından 100 mil uzaklıkta yaptı ve 3048 metre olan derinliğin sadece bir kısmına kadar daldı. O gece biyolüminesans yapan balıklar “sığ” 305 metre derinliğe beslenmek için çıktı ve bu sayede de Lombardi özelleştirilmiş bir kamera ile onların fotoğraflarını çekebildi. Böylece, keşfedilmemiş bu canlılardan örnekler toplayabildi. Bu canlılarla ilgili bir videoyu İngilizce olarak aşağıdan izleyebilirsiniz:


Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 1
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder