Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yapay Zeka, Tıp Doktorlarının İdari İşlerden Kaynaklı Stres ve Yükünü Ortadan Kaldırarak Hasta Kalitesini Pekiştiriyor!

Yapay Zeka, Tıp Doktorlarının İdari İşlerden Kaynaklı Stres ve Yükünü Ortadan Kaldırarak Hasta Kalitesini Pekiştiriyor!
3 dakika
231
Tüm Reklamları Kapat

2023 yazında, Scarborough'daki hareketli bir tıp kliniğinde çalışan aile hekimi Dr. Rosemary Lall kırılma noktasına geldi.

Yaklaşık otuz yıllık çalışma hayatının ardından Lall, ailesiyle geçirdiği değerli zamanı sık sık kesen, hastalarla ilgili kaçınılmaz evrak işlerinin altında ezildiğini fark ettiğinde, havlu atmaya hazırdı. Lall Global News'e verdiği demeçte şöyle diyor:

Çalışmadan aldığım hazzı tamamen kaybettim. İşe gerçekten korkarak geliyordum.

Lall, bu korkunun hastalarla olan deneyimleriyle pek ilgisi olmadığını, bunun yerine ön saflardaki sağlık çalışanlarının Ontario'nun elektronik tıbbi kayıt sistemine girmeleri beklenen zorunlu kayıt tutma işi olan "hasta bakım sonrasıyla" ilgili çalışmalardan kaynaklandığını söylüyor. Lall, doktorlardan hasta dosyalarını güncellemelerinin, tıbbi formları doldurmalarının, hastalık notları vermelerinin ve uzman sevkleri yapmalarının beklendiğini de sözlerine ekliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu idari yük, çoğu zaman günde iki saatini alıyor. Ontario Tabipler Birliği, aile hekimlerinin idari işler için haftada 19 saat harcadığını ve bunun dört saatinin hastalar için not yazmak ya da form doldurmakla geçtiğini tahmin ediyor. Lall, şöyle anlatıyor:

Ya istifa edeceğim, ya bu işi bırakacağım ya da bir çözüm bulacağım bir yol ayrımına geldim.

Lall, çözümü, doktor notlarını taklit etmek ve bir doktorun elle derlemesi gereken evrak miktarını azaltmak için tasarlanmış yeni yapay zeka not alma uygulamalarında bulduğunu söylüyor: Ontario Tıp Derneği'nin dijital teknoloji kolu olan OntarioMD tarafından yürütülen AI Scribe programı, doktorların hasta ziyareti sırasında not alma asistanı olarak görev yapan bir dizi araç arasından seçim yapmasına olanak tanıyor.

Onay veren hastalar, doktorla rahatsızlıkları hakkında rutin bir konuşma yaparken, doktor da fiziksel muayene sırasında düşüncelerini sözlü olarak ifade ediyor. AI Scribe yazılımı, randevu sırasında gerçek zamanlı bir transkript oluşturabiliyor ve işleyebiliyor.

Lall, asıl faydanın randevudan sonra AI Scribe'ın bilgileri "SOAP notu" olarak adlandırılan ve Ontario Hekimler ve Cerrahlar Koleji tarafından aile hekimleri için standart bir gereklilik olarak derlediğinde ortaya çıktığını söyledi.

Tüm Reklamları Kapat

Yapay zeka teknolojisi, duyduğu bilgileri hasta tarafından aktarılan öznel bilgiler, doktor tarafından aktarılan nesnel bilgiler, fiziksel muayene sırasında doktor tarafından sözel olarak ifade edilen değerlendirme bilgileri ve hasta bakımı için bir eylem planı olarak ayırıyor. Bu dört alan (öznel, nesnel, değerlendirme ve plan) İngilizcede "SOAP" kısaltmasını oluşturuyor.

Lall, AI Scribe'ın bilgileri derlemesinin dakikalar aldığını ve SOAP notu arka planda oluşturulurken kendisinin diğer hastalara geçmesine izin verdiğini söylüyor.

Lall, doktorun nottan memnun olmaması halinde, yapay zeka modelinden bilgileri yeniden oluşturmasını veya kategorilerden herhangi birine daha fazla ayrıntı eklemesini isteyebileceğini de sözlerine ekliyor. Lall, aracın bazı kusurları olsa da, kullanmaya başladığından bu yana geçen 10 ay içinde gelişmelerin gözle görülür olduğunu belirtiyor:

Bunun tüm doktorlarımız için bir sonraki altın standart olması gerektiğini düşünüyorum. Günün sonunda hissettiğiniz bilişsel yükü azaltıyor.

Ford hükümeti teknolojiden o kadar etkilendi ki, 150 aile hekiminin uygulamalarının bir parçası olarak AI Scribe kullanmasına izin verecek bir pilot program açıkladı. Sağlık bakanı, ilk işaretlerin umut verici olduğunu söyledi; ancak hükümetin dikkatli bir şekilde ilerleyeceğini de vurguladı. Başbakan Yardımcısı Sylvia Jones Global News'e verdiği demeçte şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bunu çok ölçülü bir şekilde yapıyoruz, böylece bu sonuçlara bakabilir ve etkinin orada olup olmadığını görebiliriz. Anekdot olarak aktarabilirim ki hastalar bunu gerçekten takdir ediyor. Klinisyenler faydalarını görüyorlar.

Yine de bazılarının AI Scribe tarafından toplanan veriler, gizlilik ve kötüye kullanım potansiyeli hakkında soruları var. Liberal sağlık eleştirmeni ve doktor Dr. Adil Shamji şöyle diyor:

Düzgün bir şekilde yürütülmezse önemli endişelerim olur. Hasta gizliliğinin ve doğruluğun sağlanması açısından yapılması gereken önemli şeyler olacak. Asgari gözetimle çalışacak ve gerçekten özerk olacaksa, bunun çok dikkatli bir şekilde uygulanması gerekecektir.

Ontario NDP'nin sağlık eleştirmeni France Gélinas da yapay zekanın Ontario'da "sağlık hizmetlerinin geleceğinin bir parçası" olacağını ancak dikkatle yönetilmesi gerektiğini vurguluyor:

Sağlık hizmeti sağlayıcıları ile hasta arasındaki güven ilişkisini korumak zorundasınız. Bu onların mahremiyetine saygı duymak anlamına geliyor. Henüz o noktada mıyız? Sanmıyorum. Oraya varacak mıyız? Kesinlikle olacağız. Bir parçası olacak ama doğru adımları atalım, pilot uygulamayı bitirelim ve bundan ne öğreneceğimize bakalım.

Lall, 29 yıllık aile hekimliğinin ardından geçen Noel'in, yapay zeka not alma yazılımı sayesinde hasta notlarını güncelleme ihtiyacı nedeniyle kesintiye uğramayan ilk bayram kutlaması olduğunu söyledi. Lall, sözlerini şöyle bitiriyor:

Benim için bu her şeyi değiştirdi. Beni gerçekten mutlu etti. Artık eski sisteme asla geri dönmem.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
19
1
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Korkutucu! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Global News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/06/2024 08:54:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17521

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Çevre
Evrim Tarihi
Diş Hekimi
2019-Ncov
İklim
Karar
Modern
Diş Hekimliği
Nükleer
Cinsel Seçilim
Tohum
Kök Hücre
Damar
Sinirbilim
Hava
Kuantum
Gıda
Roma
Radyoaktif
Tutarlılık
Kadın Doğum
Koaservat
Antropoloji
Safsata
Mars
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. D'Mello, et al. Yapay Zeka, Tıp Doktorlarının İdari İşlerden Kaynaklı Stres ve Yükünü Ortadan Kaldırarak Hasta Kalitesini Pekiştiriyor!. (6 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17521
D'Mello, C., Bakırcı, Ç. M. (2024, May 06). Yapay Zeka, Tıp Doktorlarının İdari İşlerden Kaynaklı Stres ve Yükünü Ortadan Kaldırarak Hasta Kalitesini Pekiştiriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17521
C. D'Mello, et al. “Yapay Zeka, Tıp Doktorlarının İdari İşlerden Kaynaklı Stres ve Yükünü Ortadan Kaldırarak Hasta Kalitesini Pekiştiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 06 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17521.
D'Mello, Colin. Bakırcı, Çağrı Mert. “Yapay Zeka, Tıp Doktorlarının İdari İşlerden Kaynaklı Stres ve Yükünü Ortadan Kaldırarak Hasta Kalitesini Pekiştiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 06, 2024. https://evrimagaci.org/s/17521.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close