X kromozomu

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

X kromozomu

İngilizce

X chromosome

Açıklama

Birçok hayvan türünün hem erkek hem de dişi bireylerinde bulunan cinsiyet belirleyici bir kromozomdur. XY ve X0 cinsiyet belirleyici kromozom sistemlerinin bir parçasıdır. İnsanlarda; kadınlarda iki adet erkeklerde ise bir adet bulunmaktadır. Özel bir kromozom olmakla birlikte 1890 yılında Hermann Henking tarafından keşfedilmiştir.

İnsandaki X ve Y kromozomlarının karşılaştırılması.

Kaynaklar:

1. Macmillan Science Library (2001). "Genetics on X Chromosome".

2. David Bainbridge, 'The X in Sex: How the X Chromosome Controls Our Lives, pages 3-5, Harvard University Press, 2003

Fungus

Elektrosit

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim