Wernicke–Korsakoff sendromu

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Wernicke–Korsakoff sendromu

İngilizce

wernicke–korsakoff-sendromu

Açıklama

Çoğunlukla kronik alkol bağımlılığında ortaya çıkan ender bir sinirsel bozukluktur. Sendromun temel nedeni beyin ve sinir sistemini etkileyen tiamin (B1 vitamini) eksikliğidir.

Hastalık Wernicke ensefalopatisi ve Korsakoff psikozu denen iki evreden oluşur. Wernicke ensefalopatisi genellikle aniden gelişir ve yüksek dozlarda intravenöz tiamin alımıyla semptomları giderilebilir. Tedavi edilmez ya da tedavide başarısız olunursa hastalık Korsakoff psikozuna ilerler ki bu durum çoğunlukla geri döndürülemez.

NörogörüntülemeBritish Medical Association A-Z Aile Tıp Ansiklopedisi, 121 Medikal Yayıncılık, İstanbul.

AIDS

Partikül

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim