Türkiye'de Başarılı Bir Antik Beyin Ameliyatını Gösteren Kemikler Bulundu!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İstanbul'un yakınlarında kazı yapan arkeoloji ekibi, Milattan Önce 11. ila 6. yüzyıl arasında yaşamış insanlara ait kemikler buldu. Roma İmparatorluğu'nun Bathonea kenti sınırlarında bulunan bu kemiklerden birinde (bir kafatası kemiğinde), bariz bir şekilde beyin ameliyatına ait olan bir kesik görülüyor. Bathonea, şu anda Küçük Çekmece Gölü'nün yanında yer alıyor. Buradan çıkarılan kemiklerde açılan deliğe tıp dilinde "trepanasyon" deniyor. Bu işlemde kafatası belli bir noktada açılarak beynin "dura mater" kısmı görünür kılınıyor ve beynin en dış dokusundaki hastalıklar bu delik aracılığıyla tedavi edilmeye çalışılıyor. Bu tekniğe dair en eski izler, Anadolu coğrafyasında günümüzden 10.000 yıl öncesine kadar gidiyor. Arkeoloji ekibi başındaki Ömer Turan şöyle söylüyor:

"Yaşı 30'un üzerinde olan bu kişiye ait kafatası çok düzgün olarak, tıpkı bugün beyin cerrahlarının yaptığı gibi, dönemin hekimleri tarafından açılmış. Kafatasını açmak oldukça acılı bir süreçtir. Bir insanın bu acıya direnmesi mümkün değildir ve bu nedenle uyuşturulması gerekir. Bu nedenle, böyle bir ameliyatın o dönemde yapılabilmesi, bir çeşit anestezi yönteminin de bulunmuş olması gerektiğini düşündürmektedir. Kemik üzerinde yapılacak biyolojik analizler, bize hangi tür anestezik maddelerin kullanıldığına dair bilgiler sunabilir. Ayrıca kemik üzerinde, deliğin açıldığı bölgede iyileşme izlerine de rastlıyoruz."

Kaynak: BeforeItsNews

Pallas Kedisi

Kıtaların Hareket Ettiğini Nereden Biliyoruz?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim