Puan Ver
0
Puan Ver

Zamanda yolculuk mümkün olursa geçmişe gittiğimizde yeni bir gerçeklik daha mı oluşur yoksa bizim geçmişte yaşadığımız gerçekliğe mi gideriz?

O geçmişte kendimizle karşılaşabilir miyiz? O geçmişte yaşadığımız biz mi yoksa şu anda başka bir gerçeklikte yaşayan bizden biraz farklı olan biz mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Modern fizik, şu an - geçmiş - gelecek ayrımının tamamen RÖLATİF deneyimlenen sahte ayrımlar olduğunu net olarak ortaya koydu. Yani zamana ait bu ayrımlar sadece kütleli cisimlere göre var. Aslında yok.

Biliyoruz ki, mekanda hareket, zamandakini yavaşlatmakta. Kütleli cismin hızı arttığında, zaman boyutunda yavaşladığı için, doğal olarak zamanda hareket etmiş olur. Kaldı ki, özel ve genel görelilik bu konuyu gözlemci açısından net şekilde ortaya koymakta.

Dünya çevresinde dönen uyduların saatleri sürekli olarak güncellenmek zorunda. Çünkü, dünyanın kütlesine uzak olduğu için, zamanda hızları artmaktadır.

Yani kısaca, geçmişe gittiğimizde kendimizi görebiliriz, büyük ihtimalle zaten zaman boyutu içindeki ben lerin toplamıyım. Bu nedenle uzayzaman dizilimlerindeki ayrı ayrı ben lerin birbirini görmesi son derece mümkün. Biz, ANlardan birindeki BENin, gerçek ben olduğumu düşünecek kadar kısıtlı bir yapıda olduğumuz için anlayamıyoruz ben ler toplamına ait BENi.

Bilim insanlarına göre, daha önce gerçekleşmiş olan gerçekliği yaşarız, ancak oraya ait olmadığımız için değişiklik yapamayız diyorlar.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojiyle savaşamazsınız. Ancak orasından burasından kurallarını çekiştirebilirsiniz.”
David Brin
Geri Bildirim Gönder