Puan Ver
4
Puan Ver

Yüzük parmağımızı tek başına hareket ettiremememizin nedeni nedir?

Yüzük parmağımı tek başına hareket ettiremiyorum serçe parmağımla birlikte hareket ediyor sadece ve yüzük parmağı üzerindeki kontrolüm çok az. Bunun nedeni nedir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Önkolun dorsal (arka) tarafındaki musculus extansor digitorum kasından ayrılan tendonlar parmakların distal (parmak ucuna yakın) eklemlerinde sonlanır. bu tendonlar parmaklarımızı hareket ettirdiğimizde elimizin sırtında gördüğümüz yapılardır. her parmağa (baş parmak hariç, ona başka bir kastan tendon gelir) ayrı birer tendon gitmesine rağmen bu tendonların arasında da bağlar vardır. Bu bağlar parmakların birbirinden tamamen bağımsız hareket etmesini engeller. Zaten bu tendonların köken aldığı kas tek bir kastır yani kasıldığında tüm parmaklar gerilir (kolun sırt tarafındaki kaslar kasıldığında parmaklar açılır, kolun avuç tarafındaki kaslar kasıldığında parmaklar yumruk pozisyonuna gelir). Bu kasa ek, bu kasın altında her parmağı ayrı ayrı hareket ettiren daha küçük kaslar bulunur. Bunlar birbirinden bağımsız olarak ilgili parmaklara tendon gönderir. Bu kasların kasılması ile parmaklar birbirinden bağımsız hareket ettirilebilse de m. extansor digitorum kasının tendonları arasındaki bağlar ( connexus intertendinei) tamamen bağımsız bir hareketi engeller. 

Favorilerime Ekle
7

Kaynaklar

  1. Sobotta İnsan Anatomisi Atlası, 10. Baskı syf180-185 (Genel Anatomi ve İskelet-Kas Sist.) Burada bahsi geçen kasların anatomik yapısı görülmekte.
  2. Fotoğraf Burada 51. slaytta bahsi geçen kasların çizimi görülebilir.
Puan Ver
0
Puan Ver

Uzun süredir gitar çalıyorum. Serçe parmağım tam olarak izole hareket etmiyor ama yüzük parmağımla beraber hareket ettiğini de söyleyemem. Sanırım anatomiyle ilgili ve tabi parmağın güçsüz olması da önemli bir etken.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karşılıksız sevgi, insanlığın en asil özelliğidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder