Sorulara Dön
6
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Yüzük parmağımızı tek başına hareket ettiremememizin nedeni nedir?

Yüzük parmağımı tek başına hareket ettiremiyorum serçe parmağımla birlikte hareket ediyor sadece ve yüzük parmağı üzerindeki kontrolüm çok az. Bunun nedeni nedir?

3
5,039 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Önkolun dorsal (arka) tarafındaki musculus extansor digitorum kasından ayrılan tendonlar parmakların distal (parmak ucuna yakın) eklemlerinde sonlanır. bu tendonlar parmaklarımızı hareket ettirdiğimizde elimizin sırtında gördüğümüz yapılardır. her parmağa (baş parmak hariç, ona başka bir kastan tendon gelir) ayrı birer tendon gitmesine rağmen bu tendonların arasında da bağlar vardır. Bu bağlar parmakların birbirinden tamamen bağımsız hareket etmesini engeller. Zaten bu tendonların köken aldığı kas tek bir kastır yani kasıldığında tüm parmaklar gerilir (kolun sırt tarafındaki kaslar kasıldığında parmaklar açılır, kolun avuç tarafındaki kaslar kasıldığında parmaklar yumruk pozisyonuna gelir). Bu kasa ek, bu kasın altında her parmağı ayrı ayrı hareket ettiren daha küçük kaslar bulunur. Bunlar birbirinden bağımsız olarak ilgili parmaklara tendon gönderir. Bu kasların kasılması ile parmaklar birbirinden bağımsız hareket ettirilebilse de m. extansor digitorum kasının tendonları arasındaki bağlar ( connexus intertendinei) tamamen bağımsız bir hareketi engeller. 

4,384 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
10
Teşekkür (3)
Paylaş
10
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Sobotta İnsan Anatomisi Atlası, 10. Baskı Syf180-185 (Genel Anatomi Ve İskelet-Kas Sist.). (13 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019.
  • Yazar Yok. Fotoğraf. (13 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Serçe parmağı - diğer 3ünden farklı olarak- m.extensor digiti minimi adlı bir kasın tendonu daha kontrol edebiliyor dolayısıyla serçe parmağı diğer 3 parmağın birbirine bağımlı olduğu kadar diğerlerine bağımlı değil. evet yüzük parmağıyla extensiyon hareketi yaparsa daha türkçesi açılırsa daha stabildir ancak bağımlı değildir.

Not: işaret parmağı da trikşi hareketini yapmayı sağlayan extensor incidis kası sayesinde tek başına extanse olabilir. bunun detayları da yukarıda verdiğim vh dissector kaynağında bulunabilir.

1,955 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Uzun süredir gitar çalıyorum. Serçe parmağım tam olarak izole hareket etmiyor ama yüzük parmağımla beraber hareket ettiğini de söyleyemem. Sanırım anatomiyle ilgili ve tabi parmağın güçsüz olması da önemli bir etken.

3,040 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın