Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Dolap Osman
Dolap Osman
2,262 UP
Üye
3

Yüzmek zayıflatıyorsa balinalar neden şişman?

317 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Nisa :)
Nisa :)
2,433 UP
lise son sınıf öğrencisiyim

Balinalar şişman olmaktan ziyade su altındaki yaşam koşullarına uyum sağlayacak şekilde enerji deposu bir yağ tabakası olan iri bir vücut ve kalın bir deri yapısına sahipler. Su canlıları hayatlarını yüzerek geçirdiği için balinalarda da "iri" vücudunu hareket ettirebilmesi için tonlarca kas kütlesi var. Dolayısıyla sizin şişmanlık dediğiniz olay aslında tamamen fizyolojik ve sağlıklı bir vücut yapısından ibaret. Eğer bu bakış açısıyla bakacak olursak bodybuilder'lar da şişman adamlardan başka bir şey değil. [1] (Kaynak zorunlu olduğu için ekliyorum.)

Kaynaklar

 1. C. Darwin. (2022). Türlerin Kökeni- Ciltli. ISBN: 9786254292859.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Taylan Dursun
Taylan Dursun
40K UP
Meraklı bir Genç

[1]

balinaların vücutlarının büyük bir çoğunluğu yağdan oluşuyor ve besin kaynağı olarak daha çok küçük balıkları seciyorlar. ayrı olarak balinalar sadece nefes almak icin yüzey kısımlara çıkıyor ama genelde insanların giremeyeceği soğukluktaki yerlerde bulunuyorlar ve buralarda durabilmeleri icin vücutlarında ki yağları yakıyorlar . vücut yağlarını yaktıkları icin çok fazla besleniyorlar bu yüzden vücutlarında ki yağlar sürekli kendini yeniliyor . yanlış hatırlamıyorsam bir öğünde 1-2 ton arası balik yiyorlar . o yüzden zayıflamıyorlar ve bir de deri katmanları çok kalın olduğu icin vücut yağlarını fazla kullanma gereksinimi olmuyor .

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. yazilimci, et al. Yüzmek Zayıflatıyorsa Balinalar Neden Zayıflamıyor?. (27 Ekim 2018). Alındığı Tarih: 5 Şubat 2023. Alındığı Yer: Sorumani | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close