Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Yurt dışında eğitim konusunda bilgisi olan var mı?

108 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Baran Civan
Eğitimci / Özel Eğitim Kurumu Yöneticisi

Açıkçası yurt dışında eğitim için ne kadar hızlı ve önceden hazırlanmaya başlarsanız o kadar avantajınız var. Yapılması gereken şeyleri niteliksel ve niceliksel olarak açıklamak mümkün olmakla birlikte öncelikle zamanlama ve içinde bulunduğunuz eğitim dönemine göre plan yapmakta fayda var. Üniversite okumak için yapılması gerekenlerin niceliksel olanları oldukça bilinen şeyler, SAT, TOEFL, GPA vs.

Ama ne kadar erken o kadar iyi diye düşünerek niteliksel hareket edecek olursak

1.Anaokulu/İlkokul Öğrencisi İseniz;

Tüm Reklamları Kapat

Bir uluslararası program kapsamında eğitim veren bir kurumda eğitim almaya çalışın. Her ne kadar uluslararası eğitim programları ve müfredatlar liselere özgü olarak algılansa da ilk okuldan itibaren başlayan uluslararası programlar mevcut. [1]

Örnek Verecek olursak;

Montessori, Regio Emilia, PYP, Cambridge International Primary vb.

2. Ortaokul Öğrencisi iseniz;

Tüm Reklamları Kapat

Yavaş yavaş akademik konular başladığı için ulusal müfredata ek veya ulusal müfredat yerine yavaş yavaş ciddi akademik uluslararası programlara bulaşmaya başlamak, yazları tatille değil faal olarak öğrenerek geçirmek, yurt dışı programlarla haşır neşir olmaya devam etmek gerekiyor. Uluslararası programlara gelince ise;

Cambridge International Lower Secondary, MYP öne çıkan uluslararası müfredatlar

3. Lise Öğrencisi iseniz;

Temel ve önceliklendirdiğimiz müfredat uluslararası olan olmalı. AP, CIE veya IB'den birine mutlaka dahil olmalı, mümkünse çift diploma programlarına dahil olmalı, lise değişim programlarını radarınıza almalı, yazları akademik yaz okullarına katılmalısınız. Üniversite başvurusu yaparken göstereceğiniz niceliksel yetkinliklerin yanında (not ortalaması ve sınav sonuçları vs) başvurduğunuz okulda başvurduğunuz ülkede ve başvurduğunuz bölümde ne kadar okumak istediğinizi göstermeniz lazım.

4.Üniversite Öğrencisi iseniz;

Bir önceki cevap oldukça yol gösterici. lakin sadece niceliksel verilerle yurt dışı eğitimi ancak ve ancak PhD'de mümkün. Yüksek lisansta dahi niteliksel veriler gerekli.

Kaynaklar

 1. Anonim, et al. Uluslararası Programları Tanıyalım!. (22 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2023. Alındığı Yer: Ovygo | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close