Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Deniz Ali Çeşme
Üye
2

YouTube'a her dakika 500 saatlik video yükleniyorsa YouTube bunu nasıl kaldırıyor?

2019'da YouTube'a her dakika 500 saatlik video yükleniyor. En çok tercih edilen video çözünürlüğü 720p ve bu da saatte 1,8GB eder. Buna göre YouTube'a yılda 452 petabayt gibi absürt miktarda video yükleniyor. Peki YouTube gerçekten de her yıl 452 petabaytlık yeni sunucular mı inşa ediyor, yoksa bu "dakikada 500 saat" bir abartıdan mı ibaret?
510 görüntülenme
YouTube'a her dakika 500 saatlik video yükleniyorsa YouTube bunu nasıl kaldırıyor?
YouTube'a her dakika 500 saatlik video yükleniyorsa YouTube bunu nasıl kaldırıyor?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yarkın Çete
Yarkın Çete
1,550 UP
Mühendislik Öğrencisiyim

Her şey optimizasyon meselesi.

En basitinden, 5GB olarak yüklediğiniz 720p çözünürlüğe sahip videoyu sonrasında onu izlemek için 300MB civarında veri kullanıyorsunuz.

Popüler videolar, CDN'den sunulurken daha az oynanan videolar veritabanından alınır. Video sıkıştırma için VP9 ve H.264 / MPEG-4 AVC kodekleri kullanılır. Bu kodekler, diğer kodeclere göre yarı bant genişliği ile HD ve 4K kalitesinde videoları kodlar. Videolar, Google veri merkezlerindeki depolama birimlerinde saklanır. Videolar sabit disklere kaydedilir. İlişkiler, meta veriler, kullanıcı tercihleri, profil bilgileri, hesap ayarları, depolamadan videoyu almak için gereken ilgili veriler vb. MySQL veritabanına kaydedilir. YouTube, her biri günde bir petabaytın üzerinde yeni depolama ihtiyacına sahiptir. Düşük maliyetleri ve güvenilirlikleri nedeniyle dönen sabit disk sürücüleri, başlıca depolama ortamıdır. SSD'ler, yarı iletken tabanlı oldukları için dönen disklerden daha yüksek performansa sahiptirler, ancak büyük ölçekli SSD kullanımı ekonomik değildir. SSD'ler oldukça pahalıdır ve ayrıca zamanla veri kaybetme eğilimindedirler. Bu nedenle arşiv verileri depolamak için çok uygun değildirler. Ayrıca, Google büyük ölçekli veri merkezleri için tasarlanmış yeni bir disk serisi üzerinde çalışmaktadır.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Yani kısacası veri depolamak onlar için hala bir sorun ve sürekli yeni merkezler kuruyorlar.

Üstte yazıyı biraz olsa da özetlemeye çalıştım. alıntıladığım kaynak oldukça net her şeyi açıklıyor okumanı tavsiye ederim.

Kaynaklar

 1. Shivang. How Does It Store So Many Videos Without Running Out Of Storage Space?. Alındığı Tarih: 4 Eylül 2023. Alındığı Yer: scaleyourapp | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Göl
Ali Göl
23K UP
Software Team Lead

Daha once Microsoft'ta calismis bir Yazilim Muhendisi olarak sunu soyleyebilirim ki bahsettigin sayilar abarti degil ve hatta tahminimden az bile :)

Dogru olceklenmis bir sistem bu tur bir yuku rahatlikla kaldirabilir.

Oncelikle Youtube'un(yani Google'in) dunya capindaki yuzlerce datacenter'i ve her datacenter icindeki binlerce fiziksel makine ve her fiziksel makine icindeki belki yuzlerce sanal makine dedigimiz bilesenlerle bu tur yukler rahatlikla dogru bir sekilde dagitilip olceklendirilebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Burdaki anahtar noktalar:

 • Dogru olceklendirme:
 • Video isleme algoritmasi.

Esasinda bu 2 madde(Algoritma ve olceklendirme) buyuk olan tum yazilim sistemlerinin olmazsa temelini olusturmaktadir.

Bunu bir elektrik santrali gibi dusunebilirsiniz. Nasil olur da bir santral tum sehre elektrik verebilir? Eger yeteri kadar guc kaynaginiz ve bileseniniz varsa yaparsiniz :)

Yani tum olay kaynaklarda ve dolayisiyla o kaynaklari satin alacak parada bitiyor. Youtube zaten kendi geliriyle o kaynagin kat be katini cikartiyor :)

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close