Puan Ver
0
Puan Ver

Yeşil çay faydalı mıdır?

İnternette bir sürü iyiliğinin olduğu bahsedilen bitki gerçekten faydalı mıdır? Faydalı ise bu yararları sağlayan kimyasallar nelerdir?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Yeşil çay içerisinde farklı konsantrasyonlarda birçok kimyasal madde mevcut. Bunlardan en önemlisi ve yeşil çayı en etkili maddesi kateşin dir. Bu maddenin insan sağlığı kanıtlanmış en önemli rolü antioksidan olmasıdır. (Antioksidan, birçok vücut işleminden sorumlu olan DNA ve proteinler de dahil olmak üzere hücrelerimizdeki hayati moleküllere zarar verebilen, kanser oluşumuyla ilişkisi olan oksidasyon radikallerinin giderilmesini sağlayan maddelerdir.)

Kateşin aynı zamanda yağ yakıcı etkiye sahip olup kilo verme ve yağdan enerji eldesi sürecini hızlandırmaktadır. Ayrıca tansiyon ve kolestrol kontrolü için de etkilidir.

Kateşin dışında yeşil çayda bulunan kafeinin de uyanık kalmaya yardımcı bir kimyasal olduğuna zaten kahveden dolayı aşinayız.

Yeşil çayda çeşitli vitamin (C vitamini, B12 vitamini, E vitamini, folik asit, beta karoten) ve mineral türleri de (potasyum, kalsiyum, fosfor, manganez vb.) farklı oranlarda bulunmaktadır Bunlar vücutta bağışıklığı destekleyici, ve çeşitli organ mekanizmalarında düzenleyici olarak görev yapmaktadır.

Son olarak kan basıncını düzenleyici olarak rol alan saponinler ve aminobütirik asit de yeşil çayı özel kılan kimyasallardır.

Özetlemeye çalıştığım bu bilgileri bir tablo halinde vermiş ve çok daha detaylı açıklamış bir site de mevcut. Kaynaklardan ulaşabilirsiniz.

Teşekkür Et
2

Kaynaklar

  1. Kaynak 1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“60 yıl önce her şeyi biliyordum. Şimdi hiçbir şey bilmiyorum. Eğitim, cehaletini yavaş yavaş keşfetmektir.”
Will Durant
Geri Bildirim Gönder