Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Azra Şentürk
Azra Şentürk
1,025 UP
Üye
4

Yeni doğanlara neden bal verilmez? Zararları neler?

Bebeklere önce kolostrum denilen ilk anne sütü verilmesinin yerine bazı yerlerde şekerli su veya bal verildiğini duydum. Bunların verilmesinin zararları nelerdir? Bebekte ne gibi komplikasyonlar gelişebilir?
262 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökdeniz Sağlam
Araştırmacı Yazar

Kendimde sağlık alanında eğitim almış birisi olarak bu "kolostrum" konusunda toplulumuzun yeterince bilinçli olmadığını düşünüyorum. Kısaca kolostrum doğum sonrasında görülen birnevi ilk süt olarak adlandırabileceğimiz yoğun bir süttür. İçerisinde yenidoğan için hayati önem taşıyan bağışıklık güçlendirici maddeler bulunmaktadır.

Görev yaptığım sürede doğumhanede çalışan birisi olarak, bazı "anne" adaylarının kendi kolostrum sütlerini zararlı sayarak boşa akıtmaya çalıştığına şahitlik ettim. Bunun nedenini sorduğumda ise batıl inançlardan başka bir şey duymadım ve görmedim. Bazı "anne" adaylarına göre kolostrum zehirli ve toksik bir maddeymiş ve bebeğe verilmesi çok zararlıymış. Onun yerine bebeğe güç kuvvet enerji vermesi için bal katkılı sütler vermek daha doğruymuş.

KESİNLİKLE BÖYLE BİR ŞEY YAPILMAMALI!

Tüm Reklamları Kapat

Bebeğe kolostrum mutlaka verilmelidir, bebeğe bırakın bal gibi ağır bir gıda vermek başka bir canlının sütünü vermek bile çok yanlıştır. Elbette annenin sütünün yetmediği durumlarda alternatfiler aranacaktır ancak bu çocuğa bal, inek sütü vermek gibi şeyler kesinlikle olmamalıdır.

Bal bebekler için kırmızı kategoride toksik gıda sayılmaktadır verilmesi durumunda bebekte toksik birikmesine dolayısıyla zehirlenmeye yol açabilir. Kabızlık, halsizlik mide sorunlarından bahsetmiyorum bile...

9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close