Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Yazılımda nasıl doğru ilerleriz?

Yazılıma son 2 seneden beri ilgim var. Sunucu işleriyle uğraşırken bu ilgimin olduğunu fark ettim. Fakat hangi dil ile başlayacağıma karar veremedim. İlgi alanlarım oyun, web, siber ve sistem yazılımı alanlarına yatkın. Yurt dışına çıkmadan önce kendimi sağlama almak istiyorum. Zamanım bol bu zamanı iyi değerlendirmek de istiyorum ne önerirsiniz?
506 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Tehmez Muradov
Ben bir c# geliştiricisiyim

Sorunuzu iyice okuyub istediyiz alanlarada bakınca sizin için en iyi Yazılım dili olarak C alilesinden C# öneriyorum.C# yani C Sharp ile programlama alanında her şeyi kodlayabilirsiniz. C# yazılımı en modern yazılım dillerinden biridir. O yüzden yazılımcılar hayal dünyalarındaki her şeyi programı kullanarak oluşturabiliyorlar. (Başlancık için en iyi ve kolaydır)

C Sharp kodladığı alanları sıralayalım:

Bilgisayar oyunu kodlamak

Tüm Reklamları Kapat

Mobil uygulamalar yapmak

Asp.NET uygulamaları

Web servisleri

DLL kodlama

Tüm Reklamları Kapat

Windows form kodlamaları

Konsol kodlamaları

Size C önere bilirim. Başlangıç için pek alışılmış olmasada C programlama dili python ve Java programlama dillerini öğrenmek için temel oluşturmaktadır. C yazılımı ilk programlama dillerinden biridir. Ruby, PHP ve python dillerinin yazma temellerinin oluşmasına katkı sağlamıştır. Bu programlama dilinin bakımı, test etmesi kolay yapıdadır.

En son sevdiyim dillerden arasında C++ yazılımı vardır. Bu programlama dili orta seviyelidir. C++ diline gerekli destekler sağlanırsa çeşitli alanlarda kullanılabilir. C++ yazılım dili aşağıdaki alanlarda kullanılmıştır:

Sürücü yazılımları, işletim sistemleri ve bilgisayar oyunlarının geliştirilmesinde C++ programlama dili NYP desteğiyle kullanılır.

C++ programlama dili ile Chrome tarayıcısı, Apache MXNex, Unity geliştirilmiştir.

C++ pek çok alanda etkisi olan bir yazılımdır. C++ en popüler programlama dilleri arasındadır.

Okuduğunuz için teşekkürler

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Rohan Gondor
Rohan Gondor
2,742 UP
23 Yıllık Yazılımcı

Sorunda da var olduğu gibi artık tek bir yazılım dili ile devam edebilmek mümkün değil. Her alanda olduğu gibi farklı disiplinlerde kendini geliştirmek zorundasın. Önüne çıkacak iş imkanı veya işindeki proje içeriği çok farklı alanlarda olabilir. OOP temelli öğrenebildiğin kadar yazılım disiplini edinmekte fayda var. Ama temel her zaman aynı : Algoritmik Düşünce ve OOP.

Yurt dışında çalışmayı sağlama almak istiyorsan yazılım dili kullanan değil, yazılım dilini geliştiren ol. Kolay gelsin.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close