Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yaralardan alınan antikorlar temizlenerek insana enjekte edilse iyileşme olabilir. Bunu bunu bilim adamlarına nasıl söyleyebilirim?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

ABD de FDA, 24 Mart 2020 tarihinde COVID-19 hastalığını geçiren ve tam olarak iyileştiği tespit edilen kişilerin -eğer bağış yapmaya uygun ise- bağışlayacağı kanlardan üretilen plazmanın (kanın renksiz ve bağışıklı hücrelerinden zengin kısmı diyebiliriz) aktif hastalığı devam eden kişilerde "deneysel amaçla" kullanımı için onay vermiştir.

Benzer bir inisiyatif ülkemizde Hacettepe Üniversitesi ve Kızılay işbirliği ile başlatılmış olup yakın zamanda tüm ülkeye yayılması planlanmaktadır.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Basın İyileşmiş hastanın kanıyla Corona Virüs tedavisi Türkiye'de de başlıyor
  2. FDA Investigational COVID-19 Convalescent Plasma - Emergency INDs

Öncelikle bilim adamlarına bunu bildirmenize gerek yok. Tarihte uygulanan ilk aşı olan çiçek bahsettiğiniz şekilde Edward Jenner tarafından yapıldı. Tüm bilim insanları, biyoloji eğitimi alan ve sağlık alanında çalışan kişiler bunu bilir. İlkel bir yöntem olmakla beraber aşının tarihteki ilk başarılı uygulamasıdır. Google dan araştırabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. wiki
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin ahlaki sınırlarının olmadığını söylemek doğru değildir. Bilim, gerçekleri söylemekle ilgilenir ve bu, son derece ciddi bir ahlaki sınırdır.”
Lawrence Krauss
Geri Bildirim Gönder