Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Yalnızca elle temastan cinsel organa virüs bulaşır mı?

179 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa İğraç
Lise öğrencisiyim

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar genellikle doğrudan cinsel temasla bulaşır, ama dolaylı yollarla da bulaşma riski vardır. Mesela, HPV cilt teması yoluyla bulaşabilen bir virüstür ve genital siğillere neden olabilir. HPV'nin bulaşması için illa tam bir cinsel ilişki gerekmiyor; enfekte ciltle temas etmek yeterli olabiliyor. Enfekte bir bölgeye dokunduktan sonra cinsel organlara temas ederseniz, virüsün bulaşma riski var. HPV virüsü, cilt dışında kısa bir süre hayatta kalabiliyor, bu yüzden dolaylı bulaşma nadir de olsa mümkün. HSV, genital herpese neden olur ve ciltteki ya da mukozalardaki küçük çatlaklar veya yaralar yoluyla bulaşabilir. Eğer enfekte bir bölgeye dokunup sonra cinsel organlara temas ederseniz, virüs bulaşabilir. HSV de vücut dışında kısa bir süre hayatta kalır, dolayısıyla bu tür bir bulaşma riski var. Hepatit B ve C virüsleri kan yoluyla bulaşır. Enfekte kanla temas eden ellerin cinsel organlara dokunması, virüsün bulaşmasına neden olabilir. Bu virüsler, vücut dışında kısa bir süre hayatta kalır, bu yüzden dolaylı temas yoluyla bulaşma riski düşüktür. HIV ise genellikle kan, meni, vajinal sıvılar veya diğer vücut sıvıları yoluyla bulaşır. Ellerdeki küçük kesikler veya çatlaklar yoluyla bulaşma riski vardır, ama düşük bir olasılıktır. Molluscum Contagiosum da cilt teması yoluyla bulaşır ve dolaylı temasla bulaşma riski düşüktür.

Virüslerin yüzeylerde veya ellerde hayatta kalma süresi, bulaşma riskini etkileyen önemli bir faktördür. Çoğu virüs, vücut dışında kısa bir süre hayatta kalır, bu yüzden dolaylı temas yoluyla bulaşma nadirdir, ama mümkündür. Ellerin enfekte bir bölgeye dokunduktan sonra cinsel organlara temas etmesi, bulaşma riskini artırır. Elleri sık sık ve doğru şekilde yıkamak, bu riski azaltır. Dolaylı temas yoluyla bulaşma nadir de olsa, hijyen ve korunma önlemlerine dikkat etmek gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. P. Abrahams. Atlas Of Sexually Transmitted Diseases And Aids: Expert Consult. ISBN: 9780723432272.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close