Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Yabancı dil öğrenirken anlamamamıza rağmen o dili duymak öğrenime katkı sağlar mı?

471 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhaba.Burada öğrenme yetilerimiz devreye giriyor.Nasıl yani? Şöyleki; pasif ve aktif olmak üzere iki öğrenme yetimiz vardır dil öğrenirken.Pasif yetiler ve aktif skiller olmak üzere ikiye ayrılır.Aktif öğrenmede beyin 2.sistemi devreye sokar (Bkz: Daniel Kahneman-Thınkıng fast and slow) yani daha bilinçli olanı.Bilinçli öğrenmede not alınır,üzerinde düşünülür,sözlük kullanarak anlam belirlenir,gün içerisinde cümlede kullanılır yani envai çeşit beynimizin aktif iş görmesini zorunlu kılan aktiviteler mevcuttur.Pasif öğrenmede ise sizin de dediğiniz gibi kulaktan dolma,bir diziyi/filmi alt yazısız bir şekilde (sözlük kullanmadan),radio dinleyerek,müzik dinleyerek -tabii ingilizce olarak- ,gibi aktiviteler dahildir.Faydası yok mu,tabiiki var.Ancak hiçbir öğrenim beynin ATP(enerji) kullanarak eriştiği bilgiye kurduğu bağlantıya yetişemez.Çünkü pasif öğrnemde anlamını bilmediğiniz kelime, tamam sentaks olarak bir çağrışım sağlar ancak anlamı öğrenildiğinde hem sentaks kayda geçer hem anlamı.Ne güzel değil mi? (Birkaç dil'de hakimiyetim olduğu ve yapmış olduğum araştırmalar sonucunda vardığım kendi sonuçlarımdır hepsi)

121 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Danıel Kahneman'In Kitabı . (8 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 8 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Görkem Kıyak
Görkem Kıyak
3,090 UP
Tıp Doktoru

Eğitimimle çok ilgili değil açıkçası dil konusunda da çok yetenekli bir insan olmamama rağmen şöyle bir bilgi duymuştum. Bir dili öğrenmenin en iyi yolunun bu dediğiniz yöntem olduğunu söyleyen araştırmalar mevcut. Bu fikrin ortaya çıkış şekli ise sonuçta doğumda hiçbirimiz dil bilmiyoruz okuma yazma bilmiyoruz ve etrafımızdaki insanların bilmediğimiz kelimeleri konuşmasını dinleyerek o dil anadilimiz oluyor. Bu tekniğin sorunu şu ki bizim öğrenme kapasitemiz bir bebeğinkinden çok çok zayıf ve sonuçta zaten bir anadilimiz var. İster istemez duyduğumuz anlamsız kelimeleri beynimiz kendi bildiğimiz şekilde duymaya çalışıyor. Ve o cismin zaten bildiğimiz bir ismi var.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close