Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Wireless kartı olmayan bir masa üstü bilgisayar, elde sadece fazladan bir router varsa, hazırda çalışan bir diğer internet ağına nasıl bağlanır?

Şu anda çalışan bir wifi var; ancak pc'nin wireless kartı yok. Wifi uzak router'dan extender ile pc'nin olduğu odaya geliyor. Ancak elimdeki extender/ap'lere ek cat bağlanamıyor. Elimde fazladan bir router var (ap, bridge, repeater modları bulunuyor). Ek router ile hazırdaki ağa nasıl bağlanırım?

3
317 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba,

Konu ile ilgili olarak yorum yapmadan önce belirtmek isterim ki yazacaklarım genel-geçer bir anlatım olmakla birlikte live system üzerinde -sistemi tanımıyor oluşumdan kaynaklı- geçerli olamayabilir.

Router, bridge, switch ve expander(birbirinden bağımsız, ortak temel çalışma prensipli ve zaman zaman farklı işlev hedefli donanımlar) temelinde çalışma mantığı olarak -genellikle WAN(Wide Area Network) üzerinden aldıkları- ağ paketlerini(NP(Network Packets)) -genellikle LAN(Local Area Network)- ağda bulunan diğer cihazlara aktarmaya yararlar. Bu çeşitliliğin sebebi ise bu aktarım işleminin protokollere, paket filtreleme özelliklerine, işlev ve fonksiyonel olarak aktarımın çeşitlendirilmesi, farklılaştırılması ve WAN to LAN yerine WAN to WAN ya da LAN to LAN methodlarının kullanılmasıdır.

Sorunun detaylandırılması ya da platform izahının daha iyi yapılması halinde, vereceğim cevaba olan şüpheli bakışımın kırılacağını belirterek;

Router herhangi bir wireless card içeren cihaza bağlanarak, Router Management Web Servisine erişilip buradan routerin WAN olarak kullanması gereken port yada Virtual Packet Receiver'in Expand ettiğiniz internet hizmeti olarak bağlanılması gerekmektedir. Bu işlemin ardından expand ettiğiniz ağı route etmiş olacaksınız.

Detaylar ve destek gerektiren herhangi bir durumda lütfen bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Sevgiler...

103 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Bahsettiğiniz gibi repreater modu varsa bu moda alıp mevcut wifi ağına bağlayın. İkinci cihazdaki dhcp server özelliğini kapatın, sıkıntı yaratabilir. Cihazdan bilgisayara kablo çektiğinizde internete erişebiliyor olmalısınız.

304 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2
Buradaki güçlük routerınızı expandera wireless ile bağlamak. Routerın arayüzünde repeater modunda wireless bağlantı ayarlarının olması gerek. Bazı routerlerın, modeme wireless bağlantı ile repater desteği olmadığını da eklemem gerek. 
222 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Matematiğin en azından büyük temel prensipleri konusunda kendimi geliştirmediğim için derin pişmanlık duyuyorum; zira bunu yapanların fazladan bir duyusu var gibidir.”
Charles Darwin