Puan Ver
1
Puan Ver

Wireless kartı olmayan bir masa üstü bilgisayar, elde sadece fazladan bir router varsa, hazırda çalışan bir diğer internet ağına nasıl bağlanır?

Şu anda çalışan bir wifi var; ancak pc'nin wireless kartı yok. Wifi uzak router'dan extender ile pc'nin olduğu odaya geliyor. Ancak elimdeki extender/ap'lere ek cat bağlanamıyor. Elimde fazladan bir router var (ap, bridge, repeater modları bulunuyor). Ek router ile hazırdaki ağa nasıl bağlanırım?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
3 Cevap

Bahsettiğiniz gibi repreater modu varsa bu moda alıp mevcut wifi ağına bağlayın. İkinci cihazdaki dhcp server özelliğini kapatın, sıkıntı yaratabilir. Cihazdan bilgisayara kablo çektiğinizde internete erişebiliyor olmalısınız.

Teşekkür
2

Merhaba,

Konu ile ilgili olarak yorum yapmadan önce belirtmek isterim ki yazacaklarım genel-geçer bir anlatım olmakla birlikte live system üzerinde -sistemi tanımıyor oluşumdan kaynaklı- geçerli olamayabilir.

Router, bridge, switch ve expander(birbirinden bağımsız, ortak temel çalışma prensipli ve zaman zaman farklı işlev hedefli donanımlar) temelinde çalışma mantığı olarak -genellikle WAN(Wide Area Network) üzerinden aldıkları- ağ paketlerini(NP(Network Packets)) -genellikle LAN(Local Area Network)- ağda bulunan diğer cihazlara aktarmaya yararlar. Bu çeşitliliğin sebebi ise bu aktarım işleminin protokollere, paket filtreleme özelliklerine, işlev ve fonksiyonel olarak aktarımın çeşitlendirilmesi, farklılaştırılması ve WAN to LAN yerine WAN to WAN ya da LAN to LAN methodlarının kullanılmasıdır.

Sorunun detaylandırılması ya da platform izahının daha iyi yapılması halinde, vereceğim cevaba olan şüpheli bakışımın kırılacağını belirterek;

Router herhangi bir wireless card içeren cihaza bağlanarak, Router Management Web Servisine erişilip buradan routerin WAN olarak kullanması gereken port yada Virtual Packet Receiver'in Expand ettiğiniz internet hizmeti olarak bağlanılması gerekmektedir. Bu işlemin ardından expand ettiğiniz ağı route etmiş olacaksınız.

Detaylar ve destek gerektiren herhangi bir durumda lütfen bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Sevgiler...

Teşekkür (1)
1
Buradaki güçlük routerınızı expandera wireless ile bağlamak. Routerın arayüzünde repeater modunda wireless bağlantı ayarlarının olması gerek. Bazı routerlerın, modeme wireless bağlantı ile repater desteği olmadığını da eklemem gerek. 
Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan ruhu, görünmez bir güç tarafından itilmektedir ve her zaman şunu soracaktır: Onun ötesinde ne var?”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder