Sorulara Dön
0
Bilimkurgu & Fantastik

Uzaylılar bizi bulsa ticarete mi gelir işgale ve sömürmeye mi?

İnsanoğlunun bakış açısı ya savaş ya ticareti düşünüyor...

3
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Sen kalk okadar teknolojiyle yillarca seyahat edip bir suru enerji harca gel. Sonra biz iyilik icin geldik de, ihtimali bence cok zayif. Stefan Hawking de Discovery de uzay aracinda dunyanin yerini gosteren plakanin cok buyuk bir hata oldugunu soylemisti. Suanda milyarlarca dolar harcanan uzay arastirmalarida yeni yasam formlariyla irtibata gecmekten daha cok koloni kurmak madencilik yapmak amaciyla ben daha gidipde uzaylilarla irtibat kuralim diyeni gormedim.

bakiniz. BBC Turkce

"Evren'in her yerinden akıllı varlıklara dair sinyalleri tarayan SETI gibi yapılar mevcut olsa da Hawking evrendeki diğer akıllı uygarlıklara seslenmeye karşı uyarılarda bulunuyordu.

Uzaylıları yalnızca dinlemekle mi yetinmeliyiz yoksa onlarla iletişime geçmeye de çalışmalı mıyız?

2010 yılında Discovery Channel'a konuşan Hawking, uzaylıların dünyayı kaynakları için talan edip yoluna devam edebilme ihtimalinden endişelendiğini söylemişti:"

"Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse Kristof Kolomb'un Amerika'ya ayak basması gibi olacaktır. Bu yerli Amerikalılar için hiç iyi olmamıştı.

"Akıllı varlıkların tanışmak istemeyeceğimiz türden şeylere nasıl dönüşebileceğini görmek için kendimize bakmamız yeterli."

1
Paylaş
1

Kaynaklar

Tür olarak kendimizi fazla önemseme hastalığına sahip olduğumuz için (homosapiens nevroza), başka ZEKİ varlık olasılığından bahsediyoruz. Bizim zeka düzeyimizi referans alarak bunu söylüyoruz. Oysa insan olarak biz henüz bebek bir organizmayız. Çok çok yeniyiz, acemiyiz cahiliz. Kendi fabrika ayarlarını tespit edip, kendini öldüren alışkanlıklarından vazgeçemeyecek düzeyde aptalız. Bunu kabul etmek zorundayız. Uzayın farklı noktalarında gelişmiş bilinçli canlı formları varsa ve bizden haberdar olabiliyorsa, büyük ihtimalle evrimlerinin bize göre çok ilerisinde olacaklardır. Ve bizim gibi yok etme, gasp etme, daha çok sahip olma gibi anlamsız zeka geriliklerine sahip olmayacaklardır. Belki de bizim kadar ilkel bir yaşam formuyla ilgilenmiyor bile olabilirler. Bizim toprak solucanlarını özel bulmuyor olmamız gibi. Organizmik olmayan yaşam formları da olabilir, bize göre bilge ötesi yüce varlıklar olarak tanımlayacağımız. O kadar uzun bir evrimsel sürecin tecrübesine sahiplerdir ki, biz bir parazit gibi etrafındaki doğal kaynakları sömüren zavallı bir türden başka bir şey değilizdir onlar için. Bilmiyoruz. Ancak zeka düzeyi, bilinç seviyesi, farklı türlere olası yaklaşım biçimi açısından çok net konuşmak hata olacaktır. Farklı şartların ürettiği (teorik olarak) canlılığın çok farklı süreçlere bilinç yapılarına (varsa) neden olacağını gözden kaçırmamak gerek.

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Zaten Ticaret işgal sömürü Bu insanın yani Homo sapiens in özellikleri . Eğer Uzaylı dediğimiz varlıklar İnsanların bu özelliklerine göre evrimleşmişse Kardeshev Ölçeğine göre ileri medeniyetse Olabilir . Eğer Insanın özelliklerine doğru evrim geçirmemişse Örnek verim Enerji ile beslenen Varlıksa Gezegenleri galaksileri yutabilir ama biz insanlar ona gene insanı özellikler ekleyerek Saldırdı veyahutta Sömürdü deriz . Nasıl Hayvanların davranışlarına İnsani özellikler ekliyorsak Hemde bizimle aynı gezegendeler ama davranış dünyayı algılayış Dünyamızda çok farklı . Kaldıki Uzayda bir türün Evrim geçirme canlı olma olasılığı kaç

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et