Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ata Ege Asiltürk
Üye
1

Uzay gerçekten hiçlik mi?

Bize hep klasik fizikte uzayın hiçlik olduğu öğretildi ancak kuantum fiziğinin daha ön plana çıkmasıyla birlikte bunda bir değişiklik olabilir mi? Uzay gerçekten hiçlik olmayabilir mi?
191 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökalp Yoleri
Gökalp Yoleri
4,640 UP
fizik öğrencisiyim

belki hoş bişey değil ama kötü bişeyde değil başkalarının görüşünü belirtmek

evrim ağacının yayınlarından quantum görüşüne uzayın hiçlik olmadığına inandıklarını görebiliriz çünkü her yayınlarını takip ettiğim için onlarca kez bu tür görüşü anlattıklarını biliyorum.

elbet bu görüşü anlatmaları öyle inanmalarınıda gerektirmez mesleğimiz anlatıcılık aksini düşünüyoruzda diyebilirlerde bu çok küçük bir ihtimal.

Tüm Reklamları Kapat

işsizim o açıdan rahatlıkla uzatabiliyorum yazacağım şeyleri

soruya gelirsek

klasik fizik belki felsefe mantık mantık tartışılabilir

olarak uzay hiçlik

Tüm Reklamları Kapat

quantum sayılabilecek benimde çok beğendiğim evrendeki parçacık formul hesaplamasına göreyse uzay hiçlik değil.

açıkçası bu konuda kararsızım araştırmaları takip ediyorum fakat hiç bir şey başka bir şeyin içinden geçemeyeceği ilkesine göre

böyle bir ilke varmıdır bilmiyorumda kesin vardır uzayın hiçlik olması gerekir

bir şeyin içinden geçtiği sanılan şeyler aslında içinden geçmez fiziği ileri düzey bilenler bilir örneğin ışık camdan geçerken boşlukdan geçer yada aktarılır

uzay hiçlik olmayıpda hareket mümkün olabilir fakat bu kezde etkileşimsiz olmalı hareket eden nesne uzayı kaplıyan ne ise onunla.

ayrıca hiç bir şey başka şeyin içinden geçemez aynı anda aynı konumda olamaz aynı mekanı paylaşamaz ilkesine göre dediğim gibi kesin vardır bu ilke

ışık bir miktar istisna gibi duruyor bu durumda fakat ondada frekans dalga boyu artması yeterli miktarda yer kaplama kütleye dönüşme gibi şeyler oluyordur

ilke kesin kısacası bunun açıklanması gerekiyor quantum teorisince yada sòylediğim gibi diğer bir seçenekde nasıl etkileşim olmadığı.

Kaynaklar

 1. ece özen. Süper Akışkan. Alındığı Tarih: 4 Mart 2023. Alındığı Yer: kozmik | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close