Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Türkler ve Moğollar akraba mıdır?

854 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ebru Tuba Ölçücü
Türkolojiye ilgili.

Bu oldukça kafa karmaşasına sebebiyet verecek ama bir o kadar da önemli bir konu. Hepimizin daha iyi anlaması adına konuyu basite indirgemeye çalışacağım, ancak önce Türk kökenine bakmakta fayda olacağına inanıyorum:

Türk halklarının kökeni ve ilk yayılma tarihi tartışmalıdır (ancak güncel kabul Güney Sibirya'dır); eski vatan adayları Trans-Hazar bozkırlarından Kuzeydoğu Asya'daki Mançurya'ya kadar uzanmaktadır. Genom çapında yüksek yoğunluklu genotip verilerini analiz ederek, Türkçe konuşan 22 popülasyondan, mevcut coğrafi aralıklarını temsil eden 373 bireyin genetik kökenini ele alındı. Dil yayılımının elit egemenliği modeliyle uyumlu olarak, incelenen Türk halklarının çoğu genetik olarak coğrafi komşularına benzemektedir. Bununla birlikte, Batı Avrasya'dan örneklenen Batı Türk halkları, tarihçilerin bir dizi erken dönem Türk ve yabancı kökenleri merkeze aldığı günümüz Güney Sibirya ve Moğolistan'daki popülasyonlarla aynı soy ile aynı uzun kromozomal yolları paylaşıyordu.

pinimg

Türklerin yönettiği en eski yönetimler (6. ve 9. yüzyıllar arasında) şu anda Moğolistan, kuzey Çin ve Güney Sibirya'da yoğunlaşmıştı. Buna göre bu bölge, Türkçe konuşan göçebelerin yayılımının başlangıç ​​noktası olarak öne sürülmüştür. Burayı bir “İç Asya Anavatanı” olarak adlandırıyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Türk ve Moğol halkları (ve tarihi Hunlar) arasındaki genetik bağlantı, özellikle Baykal avcı-toplayıcıları, Amur avcı-toplayıcıları ve Liao nehri çiftçileri olmak üzere Kuzeydoğu Asya gen havuzundan gelen ortak bir köktür. 2003 yılında yapılan bir araştırma, Moğolistan'daki bazı Xiongnu kalıntılarının, günümüz Türkiye'sindeki insanlarda da bulunan baba ve anne genetik soylarına sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu çalışmadaki Xiongnu dizilerinin çoğu (%89) Asyalı anne Haplogruplarına aitti ancak diğer çalışmalar Xiongnu örneklerinde Batı Avrasya anne ve baba haplogruplarının önemli ölçüde daha yüksek bir sıklığını gösterdi, bu da çeşitliliğe işaret ediyor. Batı ve Doğu Avrasya halkları arasındaki temas, Xiongnu döneminden öncesine dayanıyor.

2003 yılında yapılan bir araştırma, Moğolistan'daki bazı Xiongnu kalıntılarının, günümüz Türkiye'sindeki insanlarda da bulunan baba ve anne genetik soylarına sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu çalışmadaki Xiongnu dizilerinin çoğu (%89) Asyalı anne haplogruplarına (haplogrup, benzer haplotip gruplarının tümünde ortak atadan gelen aynı tek nükleotid polimorfizmi mutasyonuna sahip gen serilerinin oluşturduğu gruba denir) aitti, ancak diğer çalışmalar Xiongnu örneklerinde Batı Avrasya anne ve baba haplogruplarının önemli ölçüde daha yüksek bir sıklığını gösterdi, bu da çeşitliliğe işaret ediyor nüfus. Batı ve Doğu Avrasya halkları arasındaki temas, Xiongnu döneminden öncesine dayanıyor. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 75 kişi üzerinde yapılan araştırmada, " Türk toplumundaki mitokondriyal DNA'ların genetik yapısının, Türk Orta Asya popülasyonlarıyla bazı benzerlikler taşıdığı" sonucuna varıldı. 2021 yılında Türk nüfusu üzerine bugüne kadar yapılan en büyük genetik araştırma, toplam Orta Asya gen akışının %10 civarında olacağını tahmin ediyor. Orta Asyalı baba ve anne haplogrup katkılarının sırasıyla %8-15 ve %8 olduğu tahmin ediliyor.

Sonuç

Genetik çalışmalar, bu grupların ortak ataları paylaştığını ve genetik benzerliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bu grupların zaman içindeki göç kalıpları ve etkileşimleri, aralarındaki genetik bağlantılara katkıda bulunmuştur. Ancak genetik çalışmaların karmaşık olduğunu ve çeşitli faktörlerden etkilenebileceğini, dolayısıyla bu gruplar arasındaki ilişkilerin hala devam eden bir araştırma ve tartışma alanı olduğunu belirtmek önemlidir.

116 görüntülenme

Kaynaklar

 1. X. Hou, et al. (2022). Genomic Insights Into The Genetic Structure And Population History Of Mongolians In Liaoning Province. Frontiers in Genetics, sf: 947758. doi: 10.3389/fgene.2022.947758. | Arşiv Bağlantısı
 2. H. MACHULLA, et al. (2003). Genetic Affinities Among Mongol Ethnic Groups And Their Relationship To Turks. TISSUE ANTIGENS, sf: 292-299. doi: 10.1034/j.1399-0039.2003.00043.x. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close