Sorulara Dön
3
Antropoloji & Arkeoloji

Türkiye'deki kadın cinayetlerini neye bağlıyorsunuz ve bu nasıl durdurulabilir?

Çok kez araştırmış olsam da sizlerin fikirlerini merak ediyorum. Mümkün olduğunca bu yazıyı okuyanların cevap vermesini istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

bir kere bir inasn "şiddet" uyguluyorsa buarada eğitimsizlik vardır. bırakın kadınları, hayvanlara bitkilere bile şiddet uygulanmamalıdır. şiddet hiç bir şeyi çözmediği gibi, daha fazla şiddeti ve sorunu oluşturur. Türkiye'de kadın olmak zor, çünkü büyük bir kesim çok eğitimsiz, çok bilinçsiz. Bir toplumun gelişmesini görmek için, önce o toplumdaki kadınlara bakınız der Napolyon Bonapart. Türkiye'de bu bilincin oluşmamasındaki en büyük etmen bence kültürün aşırı hatalı olması.

küreselleşmeninde etkisiyle eski türk kültürü büyük oranda kayıplara karışıyor ama büyüklerimin anılarını yada yaşadıkları olayları dinledikçe tüylerim diken diken oluyor. eski Türk kültüründe kadın sadece ev temizleyip yemek yapan, erkeğe hizmet eden ve en büyük amacı erkeğe güzel gözükmek olduğunu görüyorum. eski atasözlerinde bile kadının(eş yada çocuk) sadece dayakla akıllanacağını yada zapt edileceğini öğütleniyor. kadın evlendirilirken kendine rızası sorulmuyor, çalıştırılmıyor çalıştırılırsa da ayrımcılık yapılıyor, erkeklere sürekli "seni kızıma ayarlıyım" tarzında iğrenç muhabbetlere maruz bırakılıp kadınların değersiz olduğu öğretiliyor. günümüzde azalmasına rağmen eskiden sayısı çok fazlaydı.

herhangi bir dini kötülemek istemem ama islan dininin de bunun etkisi olduğunu düşünüyorum. çünkü dünyada kadınların en kötü koşullarda yaşadığı ülkeler ya islan ülkeleri ya da fakir ve iç karışıklığın olduğu ülkeler. ben islam dininin kadınları küçük gördüğünü ve şiddeti meşrulaştırdığını düşünüyorum. çünkü dinde bile kadını dövmeyi emreden , erkeklerin daha üstün olduğunu söyleyen yada kadınların kötülük yapmaya meyilli olduğunu söyleyen ayetler var. islan ülkelerinin yanlış uyguladığını söyleyenlere de şunu sormak isterim, adamlar doğdukları andan itibaren Kuran'ı okuyarak büyüyorlar, eğitimlerinin her yerinde bunlar geçiyor, onların yanlış anlaması tamamen saçmalık gibi geliyor.

nasıl önleneceği konusunda öncelikle hukuk sistemi düzeltilmeli. bir saldırgan tehdit ederken "3 ay yatar çıkarım" tarzında bir cümle kuramaması gerekiyor. eğitim düzeltilene kadar hukuk sistemi ve cezalar doğru işlenmeli. eğitime ve küreselleşmeye daha büyük önem verilmeli, toplumdaki bazı "saçma" kültürel tutumlardan kurtulması gerekiyor. ayrıca eğlence sektöründe (film, dizi, kitap vb.) kadına şiddeti meşrulaştırcak yada normal gösterecek öğeler gösterilmemesi, denetlenmeler ve gerekirse yaptırımlar uygulanması, kadına şiddet gösteren bazı ünlülere yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

277 görüntülenme
3
Paylaş
3

Bana göre cevap aşırılaşmış cinsiyetçilik ve eğitimsizlik.

Ama biraz farklı bir açıdan yaklaştığımızda kaybolan Türk Kültürü ve maalesef giderek yaygınlaşan Araplaşma. (ırkçı yaklaşmayı pek istemiyorum.) Aşırı İslamcı kesimin de çocuklarını cinsiyetçi olarak yetiştirdiğini de söylemenin mümkün olduğunu düşünüyorum. (İslamiyeti kötüleme gibi bir niyetim ASLA yok . Lütfen yanlış anlamayın.)

Çözüm kesinlikle eğitim.

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et