Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seher Türk
Seher Türk
1,519 UP
Üye
4

Türkiye'deki kadın cinayetlerini neye bağlıyorsunuz ve bu nasıl durdurulabilir?

Çok kez araştırmış olsam da sizlerin fikirlerini merak ediyorum. Mümkün olduğunca bu yazıyı okuyanların cevap vermesini istiyorum. Şimdiden teşekkürler.
567 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
246K UP
Düşünür

bir kere bir inasn "şiddet" uyguluyorsa buarada eğitimsizlik vardır. bırakın kadınları, hayvanlara bitkilere bile şiddet uygulanmamalıdır. şiddet hiç bir şeyi çözmediği gibi, daha fazla şiddeti ve sorunu oluşturur. Türkiye'de kadın olmak zor, çünkü büyük bir kesim çok eğitimsiz, çok bilinçsiz. Bir toplumun gelişmesini görmek için, önce o toplumdaki kadınlara bakınız der Napolyon Bonapart. Türkiye'de bu bilincin oluşmamasındaki en büyük etmen bence kültürün aşırı hatalı olması.

küreselleşmeninde etkisiyle eski türk kültürü büyük oranda kayıplara karışıyor ama büyüklerimin anılarını yada yaşadıkları olayları dinledikçe tüylerim diken diken oluyor. eski Türk kültüründe kadın sadece ev temizleyip yemek yapan, erkeğe hizmet eden ve en büyük amacı erkeğe güzel gözükmek olduğunu görüyorum. eski atasözlerinde bile kadının(eş yada çocuk) sadece dayakla akıllanacağını yada zapt edileceğini öğütleniyor. kadın evlendirilirken kendine rızası sorulmuyor, çalıştırılmıyor çalıştırılırsa da ayrımcılık yapılıyor, erkeklere sürekli "seni kızıma ayarlıyım" tarzında iğrenç muhabbetlere maruz bırakılıp kadınların değersiz olduğu öğretiliyor. günümüzde azalmasına rağmen eskiden sayısı çok fazlaydı.

Tüm Reklamları Kapat

herhangi bir dini kötülemek istemem ama islan dininin de bunun etkisi olduğunu düşünüyorum. çünkü dünyada kadınların en kötü koşullarda yaşadığı ülkeler ya islan ülkeleri ya da fakir ve iç karışıklığın olduğu ülkeler. ben islam dininin kadınları küçük gördüğünü ve şiddeti meşrulaştırdığını düşünüyorum. çünkü dinde bile kadını dövmeyi emreden , erkeklerin daha üstün olduğunu söyleyen yada kadınların kötülük yapmaya meyilli olduğunu söyleyen ayetler var. islan ülkelerinin yanlış uyguladığını söyleyenlere de şunu sormak isterim, adamlar doğdukları andan itibaren Kuran'ı okuyarak büyüyorlar, eğitimlerinin her yerinde bunlar geçiyor, onların yanlış anlaması tamamen saçmalık gibi geliyor.

nasıl önleneceği konusunda öncelikle hukuk sistemi düzeltilmeli. bir saldırgan tehdit ederken "3 ay yatar çıkarım" tarzında bir cümle kuramaması gerekiyor. eğitim düzeltilene kadar hukuk sistemi ve cezalar doğru işlenmeli. eğitime ve küreselleşmeye daha büyük önem verilmeli, toplumdaki bazı "saçma" kültürel tutumlardan kurtulması gerekiyor. ayrıca eğlence sektöründe (film, dizi, kitap vb.) kadına şiddeti meşrulaştırcak yada normal gösterecek öğeler gösterilmemesi, denetlenmeler ve gerekirse yaptırımlar uygulanması, kadına şiddet gösteren bazı ünlülere yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

298 görüntülenme
4
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Esra .Ö.
Türkiye'de yaşamam otomatik deneyim veriyor.

Bana göre cevap aşırılaşmış cinsiyetçilik ve eğitimsizlik.

Ama biraz farklı bir açıdan yaklaştığımızda kaybolan Türk Kültürü ve maalesef giderek yaygınlaşan Araplaşma. (ırkçı yaklaşmayı pek istemiyorum.) Aşırı İslamcı kesimin de çocuklarını cinsiyetçi olarak yetiştirdiğini de söylemenin mümkün olduğunu düşünüyorum. (İslamiyeti kötüleme gibi bir niyetim ASLA yok . Lütfen yanlış anlamayın.)

Tüm Reklamları Kapat

Çözüm kesinlikle eğitim.

2
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close