Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Türkiye'de dinozor fosili olabilir mi?

Erzurum da günümüzden 160 milyon yıl öncesine tam olarak jura dönemine ait ağaç fosilleri bulundu. Bu mesozoik dönemde Türkiyede kara parçası (adalar halinde) olduğunu gösteriyor. Günümüzde Rusya ve Avrupada da o döneme ait adacıklarda Dinozorların yaşadığını biliyoruz peki ya neden Erzurum da buna dair hiç bir adım atılmıyor?
3,878 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
40K UP
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Türkiye ve anadolu coğrafyasında dinazor fosili bulmak çok beklendik bir hareket olmayacaktır.

Çünkü anadolu coğrafyası oldukça genç bir coğrafya. Her ne kadar 3. Jeolojik zamanda oluşmaya başlasa da 4. Jeolojik zamanda oluşmuş bir havza. Ama dinozorlar 2. Jeolojik zamanda yaşadı. Tabi bunda bazı alanlar hariç. Örneğin uludağ 2. Jeolojik zamanda oluştu. Veya alp himalaya sistemi gereği bazı sıra dağlar ve fay hatları, volkanik arazi ve dağlar 3. Jeolojik zamanda oluşsa da çoğu 4. Jeolojik zamana ait arazimizin.

9 masif arazi (Yıldız-saruhan-menteşe-alanya(anamur)-zonguldak-kırşehir-daday-mardin-bitlis masifleri) de bu istisnaya dahildir. Erzurumda masif arazi olmamasına rağmen 2. Jeolojik zamana ait kalıntılar sizi heyecanlandırmasın. Çünkü bitlis ile Erzurum arası ne kadar size kadar fazla mesafe olsada aslında topografya için çok yakın arazilerdir. Hatta belki de o kalıntı (veya fosil) tektonik ve dış kuvvetlerin etkisi ile masif araziden oraya taşınmış da olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak avrupa kıtası "pangea" da oluştu. Yani tam dinozor çağının hemen öncesinde. Yani oralarda dinazor varsa bizde olacak diye birşey yok. Zaten bizim arazimizin çoğu eski deniz havzası. O yüzden buralarda dinazor aramak veya bulmak çok beklenecek bir iş değil. Havzamızın ortalama yükseltisi fazla olması bunun bir ispatıdır da zaten.

Böyle keşifler güzel. Ancak dinazor iskeleti veya fosili için sizleri pek ümitlendirmesin. Bizde bulunması pek beklendik değildir.

456 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close