Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Tüm İnsaların Türk olduğu iddiası doğrumudur ve neden değildir veya neden doğrudur?

328 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
214K UP
Düşünür

Doğru değildir.

Bir kere ırk kavramını anlayalım, ırk demek ilk insan topluluklarının genetik olarak, kültürel olarak, dil olarak aynı olması durumuna denir. “ırk” kelimesinin net bir tanımı olmadığı gibi net bir şekilde ırk özellikleri hakkında da bir fikir birliği yoktur. Hatta ve hatta Amerika’daki NASEM ırk kavramını 2023’de reddetmiştir. Çünkü net bir fikir birliği bulunmadığı gibi artık safkan bir “ırk” da kalmadı. O kadar fazla insanlık iç içe geçti ki bir toplumda ırk kavramından bahsedemeyiz. Bin yıl önce de bahsedemezdik, daha önce de bu yeni bir şey değil çok eski zamanlardan beri insanlık sürekli etkileşim halinde. Aslında sorunun cevabını sadece buradan vermek bile mümkün ama biraz daha detaylı açıklayayım.

Tüm Reklamları Kapat

İlk insan toplulukları Mezopotamya’da başladı. 200 bin yıl önce ilk homo saphiens topluluklarını görüyoruz. Buradan bütün bir dünyaya yayılmış, dünyanın 4 bir köşesinde kendi coğrafyasına özgü kültür oluşturmuştur. Buna göre tüm insanlık çeşitlilik oluşturmaya başlamıştır. Mesela Afrika’daki zenciler Afrika sıcaklarına göre ten rengi değişmiş, saçları daha katı bir hal almış, burun delikleri geniş bir vücut yapısına sahip. Öte yandan mesela kuzey insanları sallıyorum Slavlar, sarışın beyaz tenli gibi kendi coğrafyasına göre bir varyasyonla “ırk” oluşturmuştur.

Gelelim Türklere, Türklere dair yazılı ilk kaynaklar Asya Hun Devleti ve bilinen hükümdar MÖ200’lü yıllarda yaşamış Teoman’ın kendisi. Yazılı olmayan kaynaklardan, kazı çalışmaları vesaire Türk ırkına dair ilk bulgular MÖ 7. Yüzyıla kadar gidiyor. Ama daha gerisine gitmiyor. En eski Türkler Sibirya ve Orta Asya üzerinde yaşayan göçebe kavim olduklarını ve yerleşik hayata geç geçtiklerini biliyoruz. Bu sebeple onlarla ilgili bulgu bulmak da zorlaşıyor. Sibirya bölgesine gelen ilk insanlar yaklaşık MÖ30.000 yıl kadar önce ayak basmıştır, ama Türk dili ve kültürü gibi kavramlar tam olarak ne zaman oluştu bilmiyoruz.

Toparlarsak: ırk kavramı ve özellikleri konusunda net bir fikir birliği bulunmadığından bu konuda kesin söylemler söylemek zor. Ama kesin bir şekilde söyleyebiliriz ki insanlık Türklerden çıkmış falan değil. İlk insanlık doğu Mezopotamya’dan başlamış ve bütün dünyaya yayılmıştır. Hatta ve hatta Türklerin tarih sahnesine baya geç çıktıklarını bile söyleyebiliriz. Tabi ki Türkler çok fazla savaş ve göç yoluyla dünyanın 4 bir yanına yayılmış ve gerek kültür gerek dil olarak diğer milletleri etkilemiştir. Ama doğrudan “ey dünya insanları hepiniz Türk’sünüz” diyemeyiz.

Kaynaklar

  1. bilmiyorum. Race (Human Categorization). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2023. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
  2. Bilmiyorum. Early Humans Braved Siberia?. Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2023. Alındığı Yer: science. org | Arşiv Bağlantısı
  3. Joseph Cataliotti. History Of The Turkic Peoples. Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2023. Alındığı Yer: study. com | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close