Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Toplum ahlak kuralları ve din kuralları arasında neden bocalıyor?

din ve ahlak kuralları çatışır mı ? eğer toplum din ve ahlak kuralları arasından bocalıyorsa neden böyle bir duruma düşmüş olabilir din kurallarımı evrensel yoksa ahlak kurallarımı evrensel. evrimin ahlak ve din kuralları üzerinde bir etkisi varmıdır? bu bocalamanın eğitime etkileri açısında soruyorum.
799 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Mete İçen
Öğrenci

Din ve ahlak kuralları çatışır mı?

Evet, dini-kültürel-ideolojik ahlak kuralları ve evrensel ahlak kuralları kesinlikle çatışır. Mesela: sünnet bir çocuk istismarıdır, homofobik ve cinsiyetçi tutumlar bireyin özlük haklarına saldırıdır, ötekileştirme insanlık suçudur.

Eğer toplum din ve ahlak kuralları arasından bocalıyorsa neden böyle bir duruma düşmüş olabilir

Tüm Reklamları Kapat

Evrensel ahlak kuralları, 20. yüzyılın sonları ile bilim içerisine girebilmeye başlamıştır. Din ve kültürden çok daha yeni olduğu için, elbette toplumun bunu anlaması ve kabullenebilmesi için zaman gerekir.

din kurallarımı evrensel yoksa ahlak kurallarımı evrensel.

Din kurallarının evrensel olmadığını, modern Dünyamız ile uyumsuzluğundan gözlemleyebiliriz. Evrensel ahlak kuralları, belirli alanı kapsayacak şekilde konulur ve fiziksel nörobilim dalında deneysel olarak gösterilir. Bilimsel ve deneysel olduğu için, aynı zamanda evrenseldir.

Evrimin ahlak ve din kuralları üzerinde bir etkisi varmıdır?

Tüm Reklamları Kapat

Kesinlikle vardır. Ahlak yeteneğinin, evrimsel süreçte toplumsal fayda için geliştiği üzerine onlarca makale, felsefi deneme ve popüler bilim yazısı bulabilirsin.

Aşağıya kaynak bıraktım. Son bölümde bulunan bilincin evrimi kısmından okuyabilirsin.

Bu bocalamanın eğitime etkileri açısında soruyorum.

Din ve ideolojiler, topluma zarar vermeyecek şekilde akılcı olarak yönetilebilir. Yöneticilerin bunu sağlayabilmesi için, laiklik ilkesi anayasamızda bulunur.

En basitinden evrim teorisinin derslerden kaldırılması, yöneticilerimizin bu ilkeyi anlama gayretinde olmamasından kaynaklanır.

Saygılar.

445 görüntülenme

Kaynaklar

 1. T. Erhan Coşan. Kaynak. (24 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 24 Ocak 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close