Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Testesteronun saç dökülmesindeki etkileri nelerdir?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Karmaşık örgü

Testosteron ve saç dökülmesi arasındaki ilişki karmaşıktır. Popüler bir inanç, kel erkeklerin yüksek testosteron seviyelerine sahip olduğudur, ancak bu gerçekten doğru mu?

Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre, erkek tipi kellik veya androjenik alopesi, ABD'de tahmini 50 milyon erkek ve 30 milyon kadını etkilemektedir. Saç dökülmesi, saç foliküllerinin büzülmesinden ve ortaya çıkan büyüme döngüsünden kaynaklanır. Yeni saçlar, hiç saç kalmayıncaya ve foliküller hareketsiz hale gelene kadar daha ince ve daha ince hale gelir. Bu saç dökülmesine hormonlar ve bazı genler neden olur.

Testosteronun farklı formları

Testosteron vücudunuzda farklı şekillerde bulunur. Vücudunuzdaki proteinlere bağlı olmayan “serbest” testosteron vardır. Bu, vücutta hareket etmek için en uygun testosteron formudur.

Testosteron ayrıca kandaki bir protein olan albümine de bağlanabilir. Testosteronların çoğu seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG) proteinine bağlıdır ve aktif değildir. Düşük bir SHBG seviyeniz varsa, kan dolaşımınızda yüksek bir serbest testosteron seviyeniz olabilir.

Dihidrotestosteron (DHT) testosterondan bir enzim ile yapılır. DHT testosterondan beş kat daha güçlüdür. DHT öncelikle vücut tarafından prostat, cilt ve saç köklerinde kullanılır.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Trex
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, bir çeşit mühendisliktir.”
Daniel Dennett
Geri Bildirim Gönder